SME

Irak: vyjednávači sa dohodli

BAGDAD, NADŽAF - Americká armáda zníži počet vojakov, ktorí obliehajú iracké mesto Nadžaf. Súčasných 2500 príslušníkov špeciálnej jednotky nahradí 2000 vojakov z 1. obrnenej divízie. Taký je predbežný výsledok vyjednávania, ktoré má zabrániť ďalším bojom

o mesto. Američania obliehajú Nadžaf od minulého týždňa. USA chcú polapiť vodcu šíitského povstania duchovného Muktadu Sadra, ktorý sa v tomto svätom šíitskom meste ukrýva.

Generál Ricardo Sanchez, ktorý velí operáciám v Iraku, vyhlásil, že armáda si je vedomá významu posvätného mesta Nadžaf pre Iračanov a že bude postupovať zdržanlivo, i keď bude musieť do mesta vstúpiť. Podľa neho povstalcom už takmer vypršal čas na ďalšie vyjednávanie. "Sme si vedomí, že vstúpiť do mesta je citlivá vec. Vieme o význame tunajších svätýň a boli sme v takýchto prípadoch citliví aj inde v Iraku," povedal v rozhovore pre austrálsku televíziu ABC. Cieľom operácie v Nadžafe podľa neho nie je len dolapiť Sadra, ale zničiť aj jeho milície. Na otázku, či americká armáda nepostupovala pritvrdo v minulých týždňoch v bojoch o sunnitské mesto Fallúdža, odpovedal: "Nie. Vzhľadom na silu tamojšieho odboja sme asi zo začiatku nepostupovali dosť rozhodne."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iračania vyjednávali o mierovom ukončení krízy aj vo Fallúdži. Koalícia včera oznámila vo Fallúdži zníženie napätia a uzavretie dohody, ktorá ráta so spoločnými hliadkami koalície a irackých bezpečnostných síl, ako aj s amnestiou pre osoby, ktoré odovzdajú ťažké zbrane, sprístupnia nemocnice a umožnia pochovávať mŕtvych. Fallúdža je obliehaná od 5. apríla, odkedy miestni rebelanti zabili skupinu amerických podnikateľov a dav ich telá znetvoril. Podľa irackých zdrojov Američania pri pátraní po páchateľoch zabili stovky ľudí.

Len v apríli americká armáda v bojoch stratila 99 vojakov, od začiatku vojny vlani v marci v Iraku prišlo o život cez 700 Američanov. Cez víkend zahynulo v bojoch 40 Iračanov. Podľa bilancie agentúry AP v aprílových bojoch prišlo o život na irackej strane 1050 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

(čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  2. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  3. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  4. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  5. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  6. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  7. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  8. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  2. Invázne rastliny ako superpotraviny
  3. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  4. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  5. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  6. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  7. Tento recept na svieže letné občerstvenie si nenechajte ujsť
  8. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 921
  2. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 7 408
  3. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon 5 633
  4. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 4 084
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 3 544
  6. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 2 217
  7. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 1 852
  8. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 1 600
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Demonštranti žiadajúci prepustenie rukojemníkov kráčajú k hraniciam Pásma Gazy.

O generálny štrajk požiadali rodiny rukojemníkov.


TASR
Zaplavené a zničené domy po bleskových povodniach v Dharali, himalájskej horskej dedine v štáte Uttaránčal.

Intenzívne dažde zrejme spôsobili odlomenie častí z rýchlo sa topiaceho ľadovca.


TASR
Ilustračná fotografia.

K otrasu došlo v pondelok večer.


TASR
Chlöe Swarbricková.

Swarbricková sa odmietla ospravedlniť.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu