SME

USA sú vážne znepokojené stabilitou na Blízkom východe

Gaza 18. apríla (TASR) - Spojené štáty americké vyjadrili v sobotu vážne znepokojenie nad stabilitou Blízkeho východu po tom, ako Izrael zabil raketovým ...

Gaza 18. apríla (TASR) - Spojené štáty americké vyjadrili v sobotu vážne znepokojenie nad stabilitou Blízkeho východu po tom, ako Izrael zabil raketovým útokom vodcu radikálneho palestínskeho hnutia Hamas Abdala Azíza Rantisího.

Podľa hovorcu Bieleho domu Scotta McClellana má Izrael právo brániť sa pred teroristickými útokmi, pričom by mal starostlivo zvážiť dôsledky takýchto akcií. USA vyzvali všetky zúčastnené strany na maximálnu zdržanlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana odsúdil zabitie Rantisího ako nezákonné a varoval, že to môže podnietiť ďalšie násilnosti v regióne. EÚ podľa neho dôsledne odsudzovala mimosúdne vraždy. Izrael má právo chrániť svojich občanov pred teroristickými útokmi, avšak akcie tohto typu sú nielen nezákonné, ale neprispievajú k zmierneniu napätia, povedal Solana. Dodal, že EÚ sa aj po zabití Rantisího bude snažiť o mierové ukončenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenské krídlo Hamasu sa zaviazalo podniknúť sto odvetných akcií ako pomstu za vraždu svojho vodcu. Brigády Izeddína al-Kassáma vo vyhlásení deklarovali stav pohotovosti všetkých bojových buniek, kým odplata nebude vykonaná.

Rantisí prišiel o život v sobotu pri raketovom útoku izraelskej helikoptéry na jeho auto v palestínskom meste Gaza. Podľa prvých správ mal zahynúť aj jeho syn, avšak neskôr palestínske zdroje potvrdili iba smrť jeho dvoch ochrankárov, pričom štvrté telo zatiaľ nebolo možné identifikovať.

Palestínsky premiér Ahmad Kurája označil zabitie Rantisího za priamy dôsledok povzbudenia zo strany USA a naprostej zaujatosti americkej administratívy v prospech izraelskej vlády. Požiadal pritom Európsku úniu a ďalších medzinárodných sprostredkovateľov, aby intervenovali v snahe zabrániť ďalším podobným útokom. Na odsúdenie útoku vyzval Bezpečnostnú radu OSN. Palestínsky prezident Jásir Arafat izraelský čin ostro odsúdil.

SkryťVypnúť reklamu

Britská vláda uviedla, že zabitie Rantisího bolo nelegálne a kontraproduktívne. "Britská vláda dala opakovane jasne najavo, že takzvané cielené vraždy tohto druhu sú nezákonné, neoprávnené a kontraproduktívne," píše sa vo vyhlásení ministra zahraničných vecí Jacka Strawa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 174
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 924
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 435
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 150
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 724
  6. Plátené tašky a opakované použitie 2 648
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 329
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 124
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do enklávy sa vracia opäť v auguste.


2
Ilustračné foto.

Príjmy z exportu využíval Asad na financovanie svojho režimu.


TASR
Pavel Blažek.

Opozícia požadovala, aby Blažek na schôdzi všetko podrobne vysvetlil.


TASR
Šéf nemeckej diplomacie Johann Wadephul prijal svoj poľský náprotivok Radoslawa Sikorského v Berlíne.

Wadephul uviedol, že nemecko-poľské partnerstvo je veľmi silné.


TASR

Sportnet

Edmonton Oilers - Florida Panthers: ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers.


Novak Djokovič

Srb triumfoval v štyroch setoch.


TASR
Cristiano Ronaldo v zápase Nemecko - Portugalsko (semifinále Ligy národov)

Portugalci sa stali prvými finalistami Ligy národov.


a 1 ďalší
Fermin Lopez v drese Španielska

Španieli zverejnili záverečnú nomináciu na slovenský šampionát.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu