Brusel 16. apríla (TASR) V hrobovom tichu počúval vo štvrtok súd v juhobelgickom Arlone listy, ktoré vtedy 12-ročná Sabine písala z pivničného väzenia u obvineného pedofila Marca Dutrouxa rodičom.
Belgické médiá označujú prečítanie štyroch listov, ktoré sa našli v Dutrouxovom dome, za jeden z najsilnejších emocionálnych okamihov doterajšieho procesu, ktorý sa s belgickým zločincom číslo jeden začal 1. marca.
Drahý otecko, drahá mamička, je mi ľúto, že vám nemôžem zablahoželať k narodeninám, písala v lete 1996 dnes 20-ročná Sabine, ktorá väzenie u Dutrouxa prežila na rozdiel od štyroch ďalších dievčat.
Počas dvoch mesiacov vtedy verila, že zločinec ju vlastne chráni pred šéfom bandy, ktorý by ju zabil, pretože jej rodičia mu odmietli zaplatiť.
Keby ste tak našli tie tri milióny a mohla by som sa vrátiť domov. Verím, že vyhráte v lotérii. Bojím sa, že vás už nikdy neuvidím, písala Sabine v listoch, ktoré sa k rodičom nikdy nedostali.
V jednom z listov opisuje, ako ju Dutroux opakovane sexuálne zneužíval, akú bolesť prežívala, ako krvácala. Keď práve nebola obeťou zločincových sexuálnych túžob, musela v jeho dome upratovať.
Únosom, neoprávneným zadržiavaním a zneužívaním Sabiny sa arlonský súd začal zaoberať vo štvrtok, s takmer trojtýždňovým oneskorením. Podľa pôvodného plánu mala Sabine vystúpiť ako jeden z kľúčových svedkov už 1. apríla, pred súd sa však postaví až v pondelok 19. apríla.
Sedem a pol roka je dlhý čas, ale to neznamená, že som zabudla. Všetko si veľmi dobre pamätám. Na svoje svedectvo som sa nemusela pripravovať, povedala Sabine v rozhovore pre televíziu RTL-TVI.
Dutroux čelí v procese storočia obvineniu zo znásilnenia najmenej šiestich a vraždy štyroch mladých dievčat, za čo mu hrozí doživotie. Jeho zverstvá šokovali nielen Belgicko v polovici 90. rokov. Od augusta 1996 bol vo vyšetrovacej väzbe, od 1. marca sa spovedá pred súdom v Arlone. Na lavici obžalovaných spolu s ním sedia jeho bývalá manželka a dvaja komplici.