Bagdad/Hilla 15. apríla (TASR) - Americký generál Ricardo Sanchez, hlavný veliteľ koaličných jednotiek v Iraku, dnes vyhlásil, že "nemožno vylúčiť" použitie sily proti milíciám šiitského radikála Muktadu Sadra.
V súvislosti so Sadrom dnes poľská jednotka v Iraku kritizovala predstaviteľov Spojenými štátmi vedenej civilnej správy, že ich vopred neinformovali o akciách proti Sadrovi, ktoré vyvolali súčasné násilnosti.
Sťažnosť vzniesol generálmajor Mieczyslaw Biniek - poľský veliteľ mnohonárodnej divízie operujúcej na šiitských územiach v južnej časti centrálneho Iraku - počas stretnutia s predsedom zboru náčelníkov generálnych štábov, americkým generálom Richardom Myersom. Myers mesto Hilla, asi 100 kilometrov južne od Bagdadu, navštívil v druhý deň svojej návštevy Iraku.
Hovorca poľskej jednotky Robert Strzelecki uviedol, že Spojenými štátmi vedená koaličná dočasná správa medzinárodnú divíziu vopred neinformovala o rozhodnutí zastaviť vydávanie novín spojených so Sadrom alebo o zadržaní dôležitého spolupracovníka šiitského klerika.
Tieto akcie viedli k násilnostiam šiitských milícií, ktoré otriasli inak relatívne pokojnými šiitskými regiónmi Iraku a otvorili druhý front odporu voči okupácii. Stúpenci Sadra prevzali kontrolu nad viacerými mestami.
Strzelecki dodal, že Poliakmi vedená divízia, v ktorej pôsobia aj slovenskí vojaci - zodpovedná za šiitské sväté mesto Nadžaf, kde Sadr sídli, ako aj iné dôležité šiitské mestá - bola "veľmi prekvapená" násilnosťami a nemala možnosť pripraviť sa na dôsledky zatvorenia novín a zatknutie. Hovorca uviedol, že požiadal predstaviteľov dočasnej administratívy o vysvetlenie, žiadne však nedostal.
Strzelecki uviedol, že vo vzťahoch poľskej divízie s americkými ozbrojenými silami k podobným problémom nedošlo. Američania do okolia Nadžafu vyslali 2500-člennú špeciálnu jednotku 3. brigády.
Hovorca oznámil, že Biniek sa stretol s umiernenými šiitskými klerikmi, ktorí ho ubezpečili, že na piatkových modlitbách vyzvú veriacich, aby Sadra nepodporovali.
Podľa odhadu Strzeleckého Sadr má 6000-7000 ozbrojených stúpencov. Poľský hovorca spochybnil presvedčenie Myersa, že Sadr bol marginalizovaný a má medzi šiitmi len málo stúpencov. "Ešte to nevieme," povedal s tým, že Sadrova milícia pokračuje v každodenných útokoch. Násilnosti zastavili rozvojové projekty v oblasti, vrátane projektov na čistenie vody a zavlažovanie, dodal.
V súvislosti s napätou situáciou v Iraku dnes francúzsky prezident Jacques Chirac jednoznačne vylúčil možnosť, že by Francúzsko pozitívne odpovedalo na žiadosť o vyslanie svojich vojakov do Iraku.