Weimar 11. apríla (TASR) - Výzvou proti zabúdaniu si dnes oslobodenie niekdajšieho koncentračného tábora Buchenwald pripomenuli bývalí väzni z Francúzska, Izraelu, Kanady a viacerých štátov strednej a východnej Európy, ako aj pozostalí obetí.
Spisovateľ Ivan Ivanji, ktorý v súčasnosti striedavo žije vo Viedni a v Belehrade a ako mladý človek zažil deportáciu do Osvienčimu a Buchenwaldu, pripomenul, že čosi podobné sa nesmie už nikdy opakovať. Zároveň zdôraznil význam spomínania v svetle aktuálnych zločinov proti ľudskosti.
Na pietnej slávnosti v zariadení neďaleko Weimaru, kde fašisti prepravili v rokoch 1937-1945 štvrť milióna ľudí z 36 krajín a kde prišlo o život 56.000 ľudí, sa zúčastnila asi tisícka osôb.
Prítomní vyjadrili protest voči plánovaným pochodom pravicových extrémistov vo Weimare. V spoločnom vyhlásení viacerých subjektov konštatovali, že viac ako 20 ohlásených demonštrácií ultrapravice predstavuje hrozivé číslo. Mesto nemeckej a európskej kultúry sa neonacisti - ako už raz v minulosti - pokúšajú zneužiť na antihumánne ciele, konštatovali, ale dodali, že si uvedomujú aj existenciu širokej koalície síl proti ultrapravicovému extrémizmu v spomínanom meste.
Jeden z plánovaných neonacistických pochodov polícia v sobotu nepovolila.
Buchenwald a 21.000 tamojších väzňov, vrátane asi 900 detí a tínedžerov, sa dočkali oslobodenia 11. apríla 1945.