Ján Smerek
Ján Smerek sa má stať strategickým riaditeľom spoločnosti na výrobu autobusov značky Marshall vo Veľkej Británii. Tú kúpil začiatkom tohto roku Horizont Slovakia. Zmluvu by mal údajne podpísať tento týždeň. Smerek túto informáciu pre SME nepotvrdil ani nevyvrátil. „Fakt je, že som dostal veľmi zaujímavú ponuku, ktorá sa neodmieta,“ povedal v telefonickom rozhovore zo svojho dočasného bydliska, z anglického Cambridgea. Smerek bol na štvrtom mieste kandidátky hnutia do volieb 1998, bol aj hlavným a neúspešným „vyjednávačom“ HZDS o povolebnej koalícii a zároveň bol vtedy predsedom Dozornej rady VSŽ. Nato sa vzdal poslaneckého mandátu, odišiel z politiky, stál pri zrode spolupráce VSŽ s americkou spoločnosťou U. S. Steel. Tvrdí, že v Británii sa usadiť nemieni.
Alexander Rezeš
Exminister dopravy a spojov si dnes užíva v Španielsku milióny, ktoré získal vďaka priazni Vladimíra Mečiara. Spoločnosť Manager, ktorú Rezeš kontroloval, získala v poslednú marcovú noc Mečiarovho vládnutia v roku 1994 rozhodujúci balík Východoslovenských železiarní – za smiešnu sumičku. Namiesto jednej miliardy 568 miliónov zaplatila za časť akcií iba 314 miliónov.
Karol Kabát
Bol majiteľom jednej z najúspešnejších potravinárskych spoločností na Slovensku. V roku 1998 bol aj na 80. mieste kandidátky HZDS – táto symbióza firmy a hnutia bola viditeľná aj v televízii VTV a ďalších hnutiu blízkych médiách, ktoré podporoval aj finančne. V druhom polroku 1999 Kabátova firma skrachovala.
Vlastimil Vicen
Bývalý poslanec za HZDS sa dnes venuje najmä podnikaniu, od februára je aj generálnym manažérom Živnostenskej strany SR. Podľa obchodného registra je spolumajiteľom siedmich firiem z rôznych oblastí podnikania. Tesne pred tým, ako v roku 1999 vystúpil z HZDS, roztrpčil jeho predstaviteľov výrokom: „Politiky v popredí mám za tie roky, čo som bol v blízkosti ,tajtrlíkov‘ a neschopných ľudí, dosť.“
Karol Konárik
Spevák stredného prúdu strávil vo vrcholných štruktúrach HZDS štyri roky, do volieb 1998 sedel v parlamente. Okrem času venoval hnutiu aj časť financií, pivo jeho značky sa zadarmo rozdávalo minimálne na mítingoch a futbalových zápasoch predstaviteľov HZDS. Podľa obchodného registra figuruje Konárik v ôsmich spoločnostiach zaoberajúcich sa výrobou a predajom piva a ubytovacími službami. Dnes uvažuje o vydaní nového cédečka a hovorí: „Som rád, že som z politiky preč. Nikdy sa už do nej nevrátim. Bol som naivný.“
Dušan Macuška
Podniká v advokácii a je akcionárom vo viacerých spoločnostiach – dnes verejne hovorí len o obchodovaní s magnezitom a vo vinárenskom priemysle. „Som spokojný. Podnikanie je niečo úplne iné ako politika. Tá ma nenapĺňala,“ vyhlasuje expolitik, ktorý stál v čele vyšetrovania tzv. krízy ústavného zriadenia. Macuška sa v roku 1998 nedostal na zvoliteľné miesto kandidátky a začal vyhlasovať: „Určite tušíte, aká je politika a všetci v nej. Ide im len o peniaze. Ja som vždy vlastnil veľa.“ Na otázku, či je spokojný, odpovedá: „Hrdý som na to, že či vo vode, či v blate, alebo vo vzduchu, stále sa mi darí.“
Vladimír Poór
V časoch tretej vlády Vladimíra Mečiara bol jedným z najúspešnejších privatizérov a bol obľúbený aj u Mečiara – po privatizácii Nafty Gbely bez šéfovho vedomia na chvíľu upadol do nemilosti, čo si však rýchlo „vyžehlil“ a na trnavskom megamítingu otvárajúcom kampaň 1998 už opäť stál po šéfovom boku. Po voľbách však o Naftu Gbely prišiel, podniká naďalej.
Zdenka Kramplová
Bývalá ministerka Mečiarovej vlády pred krátkym časom presviedčala bežných ľudí, aby si za 88-tisíc korún kúpili cenné papiere, ktoré možno kúpiť o 50-tisíc lacnejšie – asi za 35-tisíc. Ide o projekt Avalanche, ktorý pripomína klasické pyramídové hry a Kramplová údajne stojí niekde navrchu. (sen, rom, dam)