Barcelona 7. apríla (TASR) - Pre Španielov sú býčie zápasy národným športom a tradíciou, na ktorú sú patrične hrdí. Nájdu sa však aj takí, ktorí ich považujú za príliš krutú zábavu - a treba priznať, že tábor odporcov sa rozrastá.
Barcelonskú radnicu napríklad presvedčili, že býčie zápasy kazia povesť mesta, presláveného predovšetkým architektúrou. Približne štvrť milióna Barcelončanov totiž podpísalo petíciu za zákaz býčích zápasov, a tak sa za zrušenie tohto tradičného športu v Barcelone väčšinou hlasov vyslovila aj radnica. Rozhodnutie musí ešte potvrdiť regionálna katalánska vláda. Ak s tým bude súhlasiť, potom tento krok nebude mať v Španielsku obdoby.
Zákaz ale nahneval stúpencov tejto tradície, ktorí tvrdia, že okrem Madridu a Sevilly nemalo žiadne iné španielske mesto toľko býčích zápasov ako Barcelona. Obdivovatelia koridy pohrozili protestnými demonštráciami v uliciach.
Býčie zápasy sú tradíciu nielen v Španielsku. Na gréckom ostrove Kréta boli napríklad objavené 4000 rokov staré fresky zobrazujúce muža a ženu v boji s býkom. Aj starí Rimania používali býkov pre boj v arénach. Býky vraj hrali významnú úlohu v náboženských obradoch prehistorických iberských kmeňov na území dnešného Španielska. Až 18. storočie prinieslo býčie zápasy v podobe, ako ich poznáme dnes. To, ako dlho budú ešte súčasťou španielskych tradícií, závisí len od Španielov.