Hamburg 4. apríla (TASR) - S aktuálnym výsledkom prezidentských volieb na Slovensku nerátali ani pesimisti v slovenskej vláde. Na čele SR bude stáť v každom prípade politik, ktorého považujú vo vnútri Európskej únie a NATO za "neakceptovateľného", píše v prvej reakcii na výsledky prvého kola prezidentských volieb v SR nemecká agentúra DPA.
Obaja politici - Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič - stáli pri zrode samostatného Slovenska, ktoré v prvých rokoch jeho existencie poznačil autoritársky štýl vedenia a rozsiahla korupcia a na ktoré hľadel Západ ako na "páriu". Napriek tomu vovedie jeden z nich Slovensko 1. mája oficiálne do Európskej únie, napísala DPA.
Úspech Mečiara a Gašparoviča je podľa názoru všetkých pozorovateľov hlučným zauchom pre radikálne hospodárske a sociálne reformy Dzurindovej vlády, pokračuje nemecká agentúra, zamýšľajúc sa ďalej nad príčinami neúspechu Eduarda Kukana, koaličného favorita v prezidentských voľbách.
Pretrvávajúca vysoká viac ako 16-percentná nezamestnanosť, drastické úsporné opatrenia vlády v sociálnej oblasti, rastúca priepasť medzi chudobou a bohatstvom viedli k silnej nespokojnosti a prvým nepokojom medzi obyvateľstvom. Dzurinda sa okrem toho musel vyrovnať s množstvom korupčných škandálov, píše DPA a konštatuje, že obeťou nespokojnosti obyvateľstva so súčasnou vládou sa stal prezidentský kandidát Eduard Kukan.
Politickí pozorovatelia nevylučujú, že Dzurinda vyvodí o niekoľko mesiacov zo sobotňajšej porážky politické dôsledky. Už dnes žiadali niektorí z jeho koaličných partnerov nepriamo jeho odstúpenie.
Výsledok prezidentských volieb Slovensku na medzinárodnej scéne v každom prípade uškodil. Východisková pozícia pre Bratislavu je však podstatne lepšia ako bola pred 10 rokmi: krajina sa už medzitým stala členom NATO a členom EÚ sa oficiálne stane 1. mája, uzatvára nemecká DPA.