Kyjev/Moskva 27. októbra (TASR) - Informácie ukrajinských médií, ani ruskej tlačovej agentúry ITAR-TASS, že pred slovenským veľvyslanectvom v ukrajinskom Kyjeve došlo k incidentu s podozrivým práškom, sa nepotvrdili.
Správu o údajnom zatknutí neznámeho muža pokúšajúcim sa odovzdať zamestnancom slovenského veľvyslanectva v Kyjeve obálku s neznámym práškom, ktorý mohol obsahovať spóry nebezpečného antraxu, dnes v rozhovore pre TASR poprel slovenský veľvyslanec na Ukrajine Vasil Grivna. "Našej budovy sa to netýkalo," povedal veľvyslanec.
Ďalší slovenský diplomat v Kyjeve Martin Kačo pre TASR spresnil, že ide o nedorozumenie, prípadne novinársku kačicu. Zamestnanci zastupiteľského úradu o žiadnom incidente s podozrivým práškom, respektíve o zatknutí neznámeho muža, nič nevedia.
Správami v médiách boli prekvapení aj príslušníci ukrajinského ministerstva vnútra, ktorí strážia okolie slovenského veľvyslanectva. V blízkosti ZÚ SR v Kyjeve sú aj ambasády Česka, Talianska, Kanady, Maďarska a Francúzska.
V ukrajinských médiách sa správa o zatknutí muža s neznámym práškom objavila už vo štvrtok, médiá ale najprv uvádzali Slovinsko. Táto balkánska krajina však podľa nášho diplomata nemá v Kyjeve veľvyslanectvo. Neskôr sa v správach namiesto Slovinska spomínalo Slovensko a Česká republika.
Veľvyslanectvo SR na Ukrajine sa obrátilo so žiadosťou o vysvetlenie aj na kompetentných predstaviteľov ukrajinského ministerstva vnútra. To v odpovedi uviedlo, že pre podozrenie zo šírenia antraxu pred budovou slovenského veľvyslanectva nebol nikto zatknutý. Navyše, v súvislosti s rozširovaním podozrivého bieleho prášku doteraz nebola na Ukrajine zadržaná žiadna osoba.
Podľa správy ruskej tlačovej agentúry ITAR-TASS bolo proti zadržanému začaté trestné stíhanie a neznámy prášok bude podrobený expertíze. Štátna príslušnosť zatknutého sa v správe výslovne neuvádzala, malo však ísť pravdepodobne o občana Ukrajiny, ktorý pricestoval do Kyjeva zo západoukrajinskej Rivenskej oblasti a k činu ho dohnali nespresnené "osobné motívy".
Prvý prípad hrozby bielym práškom zaznamenali na Ukrajine 10. októbra. Odvtedy bolo hlásených 158 prípadov nálezu podozrivých ampuliek, balíčkov a listov. Doteraz ani v jednom prípade sa podozrenie na spóry antraxu nepotvrdilo.
Desiatky prípadov sú hlásené aj z Ruska. Podozrivý prášok v listoch, balíkoch či v poštových schránkach objavili v Moskve už vo vyše 60 prípadoch. Medzi adresátmi listov s práškom, ktoré sa neskôr ukázali len nemiestnym žartom, bol aj prezident Vladimir Putin a ďalší poprední ruskí politici.