Rosľakovo 26. októbra (TASR) - Z vraku ruskej jadrovej ponorky Kursk bolo do dnešného večera vytiahnutých celkovo 23 tiel. Vlani potápači z ponorky vyslobodili 12 tiel, vo štvrtok a dnes sa podarilo vytiahnuť ďalších 11 mŕtvych námorníkov.
Vyšetrovatelia dnes prezreli rôzne časti ponorky. Telá námorníkov objavili zatiaľ len v 9. sekcii. Pri predbežnej obhliadke dvoch predných častí - 2. a 3. sekcie - sa žiadne telá nenašli.
Vo štvrtok z tejto časti ponorky vyslobodili tri telá a dnes ďalších päť. Ešte vlani z 9. sekcie potápači vytiahli 12 tiel. Na palube ponorky sa v dobe výbuchu 12. augusta 2000 nachádzalo až 118 osôb.
Vyšetrovatelia dnes v Rosľakove vôbec po prvý raz od nehody pripustili, že až polovica tiel sa nemusí nájsť. Explózia torpéd na ponorke bola natoľko silná, že provu úplne zničila. Tlakovou vlnou sú veľmi poškodené aj susedné sekcie. Pri príprave na vyzdvihnutie ponorky z morského dna potápači nachádzali niektoré súčiastky z 2. sekcie ponorky až v 4. sekcii.
Telá námorníkov, ktoré dnes vyslobodili z vraku, sú podľa vyšetrovateľov po 14 mesiacoch vo vode v oveľa lepšom stave než sa predpokladalo. Napriek tomu dnes nebolo ani jedno telo identifikované a vyšetrovatelia ich odoslali do neďalekého mesta Severomorsk, kde budú prebiehať prvé súdne expertízy. V prípade potreby budú telá námorníkov podrobené skúmaniu aj na špecializovaných pracoviskách súdnej medicíny v Petrohrade a v Moskve.
Súbežne s hľadaním a vyťahovaním tiel námorníkov, ktorí patrili k 118-člennej posádke, dnes prebehla vizuálna kontrola stavu 6. reaktorovej sekcie.
Kontrola potvrdila doterajšie predpoklady i merania úrovne žiarenia, podľa ktorých boli oba reaktory po nehode automaticky odstavené. V 6. reaktorovej sekcii ponorky dnes namerali úroveň žiarenia šesť mikroröntgenov za hodinu, čo je považované za prirodzenú úroveň.
Cieľom expertov je mechanicky zaistiť reaktor proti opätovnému spusteniu štiepnej reakcie a neskôr prerušiť všetky káble a zaistiť zachovanie cirkulácie chladiacej vody aj pri poklese vonkajšej teploty hlboko pod bod mrazu.
Už dnes sa začali v Rosľakove prípravy na demontáž prvej okrídlenej rakety. Na palube ponorky ich je 22 a každá váži takmer sedem ton. Rakety typu Granit s doletom 550 kilometrov nesú konvenčnú tisíckilogramovú nálož. V plávajúcom doku sú pred začiatkom demontáže rakiet pripravené špeciálne žeriavy a kontajnery, do ktorých rakety uložia.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh