Péšávar 26. októbra (TASR) - Exilového afganského lídra Abdula Haka, ktorého dnes v Afganistane zadržalo vládnuce hnutie Taliban, väznia v meste Džálálábád na východe krajiny.
Tento 43-ročný etnický Paštún je nielen skúseným mudžahídom, čiže bojovníkom, ktorý sa zúčastnil na "svätej vojne" proti sovietskym intervenčným jednotkám v 80. rokoch, ale tiež jedným z najväčších opozičných lídrov. Pokúsil sa vytvoriť protitalibanskú alianciu.
Hak pochádza z vplyvnej rodiny a v roku 1977 začal svoju kariéru "rebela", keď sa zapojil do boja proti ľavicovému krídlu v krajine. V roku 1989, keď po odchode Sovietov začali mudžahídi bojovať proti sebe, Hak zbrane naopak zložil a odišiel do exilu.
Vrátil sa v roku 1992, keď sa svätým bojovníkom podarilo dobyť Kábul a na niekoľko mesiacov prijal miesto šéfa mestskej polície. Ale spory medzi víťaznými afganskými veliteľmi pokračovali aj potom, a znechutený Hak opäť "zdvihol kotvy" a odsťahoval sa do Dubaja, kde údajne podnikal.
Po septembrových atentátoch v USA sa vrátil do pakistanského Péšávaru, aby tu vytvoril protitalibanskú opozíciu. Pokúšal sa presvedčiť Paštúnov, dominantnú etnickú skupinu v Afganistane, aby namiesto Talibanu podporili exilové skupiny okolo bývalého kráľa Muhammada Záhira.
Tento dobre stavaný priateľský muž so sivou bradou ani trochu nepripomína typického afganského bojovníka. Už v čase, keď bojoval proti sovietskej okupácii, ho považovali za umierneného moslima.
Po odchode Sovietov z Afganistanu si získal rešpekt, pretože sa odmietol pridať k novej a neskúsenej, ale zato skorumpovanej vláde.