Bratislava 26. októbra (TASR) - K vyše ôsmim tisícom pomenovaných asteroidov pribudla planétka s číslom 22901, ktorá nesie meno Ivanbella na počesť prvého slovenského kozmonauta - plukovníka Ivana Bellu.
Názov planétky schválila v auguste Medzinárodná astronomická únia. Objavili ju Peter Kušnirák a Petr Pravec 0,65-metrovým ďalekohľadom Astronomického ústavu Akadémie vied ČR v Ondřejove pri pozorovaní v noci 12. októbra 1999 v juhovýchodnej časti súhvezdia Rýb. Planétka obieha okolo Slnka po mierne excentrickej a sklonenej dráhe s časom obehu 4,1 roka. Priemer telesa je približne 6 km a k Zemi sa približuje na vzdialenosť 180 miliónov km.
Planétku (22901) Ivanbella ako prvý pozoroval objaviteľ asteroidov Milan Antal ešte v roku 1983 počas pracovného pobytu v maďarskom observatóriu Piszkéstet‹ v pohorí Matra. Pre nedostatok pozorovaní sa mu však planétka stratila.
Stratenou zostala až do októbra 1999, keď ju znovuobjavili pozorovatelia z Ondřejova, ktorí sa stali jej novými objaviteľmi. Keďže bol Milan Antal dlhoročným členom Slovenskej astronomickej spoločnosti (SAS), rozhodli sa objavitelia ponúknuť možnosť pomenovať túto planétku predsedníctvu SAS, povedal pre TASR Kušnirák. Predsedníctvo SAS sa rozhodlo pre kozmonauta plk. Ivana Bellu.
Asteroidy, nazývané aj planétky, sú v porovnaní s planétami malé telesá nepravidelných tvarov, obiehajúce okolo Slnka prevažne medzi dráhami Marsu a Jupitera. Prvý asteroid, dnes známy pod označením (1) Ceres, objavil taliansky astronóm Piazzi v Palerme 1. januára 1801. Má priemer necelých 1 000 km. V súčasnosti poznáme v slnečnej sústave približne 150 tisíc asteroidov.