Berlín 26. októbra (TASR) - V USA sa čoraz častejšie ozýva ostrá kritika na adresu rozvojovej pomoci, ktorá každoročne prúdi do takzvaných nespoľahlivých štátov, podieľajúcich sa na organizovaní teroristických akcií, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Heritage Foundation, jedna z najvplyvnejších intelektuálskych organizácií v USA zverejnila len pred niekoľkými dňami štúdiu o medzinárodných finančných tokoch terorizmu.
Dokument ostro kritizuje rozvojovú pomoc Nemecka, poskytovanú každoročne Iránu, Iraku, Líbyi a Sýrii. Kritika však neobišla ani samotné USA, ktoré podľa materiálu štedro podporujú dve ďalšie "problematické" krajiny, Severnú Kóreu a Sudán, konštatuje Die Welt.
Štúdia nadácie, ktorá má veľmi blízko k súčasnej americkej vláde, vyšla pod titulom "Zastaviť financovanie terorizmu". Odborníci nadácie odporúčajú, aby sa rozvojová pomoc stala neoddeliteľnou súčasťou protiteroristických plánov USA a aby spojenci USA prestali podporovať tie štáty, ktoré teroristov financujú alebo im poskytujú prístrešie.
Podľa amerických oficiálnych miest má sedem krajín na svete dokázateľne prsty v teroristických akciách. Okrem Iránu, Iraku, Líbye, Sýrie, Sudánu a Severnej Kórey patrí do tejto skupiny aj Kuba. V rámci rozvojovej pomoci dostávajú tieto krajiny ročne takmer jednu miliardu dolárov. V rokoch 1998 a 1999 boli najštedrejšími mecenášmi Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Kanada a Rakúsko.
Rozvojovú pomoc hodnotí americká štúdia ako priamu podporu spomínanej "problematickej" sedmičky. Aj keď sa nedá dokázať, že by sa štedré sumy zo Západu zneužívali bezprostredne na teroristické akcie, zvyšujú finančné čiastky štátne rezervy adresátov pomoci a nepriamo umožňujú podporu terorizmu, uzatvára Die Welt.