Washington 25. septembra (TASR) - Niektoré americké konzervatívne kresťanské komunity vidia v septembrových teroristických atentátoch na New York začiatok nezvratného a osudového procesu: Apokalypsy.
Tieto fundamentalistické náboženské skupiny, ktoré vzišli z obrodného hnutia anglikánskej cirkvi v USA začiatkom 20. storočia, zakladajú svoje temné proroctvá na interpretáciách textov Evanjelií.
Apokalypsa sa mala začať útokom na mrakodrapy Svetového obchodného centra (WTC), čomu v prorockej knihe Zjavení svätého Jána zodpovedá pád "veľkého mesta, ktoré má kráľovstvo nad kráľmi" (17, 18) - Babylonu. Všetko čo sa v New Yorku stalo bolo podľa nich už napísané v Novom Zákone.
"V jeden deň dostavia sa jeho rany a (veľké mesto) bude spálené ohňom... (18, 18) A všetci králi zeme (...) budú plakať a biť sa nad ním v zármutku, keď s budú pozerať na dym jeho požiaru (19, 18)."
O tom, že Ján v roku 96 nášho letopočtu skutočne hovorí o New Yorku americkí kresťanskí fundamentalisti nepochybujú: "Z jeho vína pili všetky národy a zemskí králi s ním smilnili a (...) obchodníci zeme zbohatli z hojnosti jeho rozkoší" (18, 3).
Pád Babylonu je vlastne víziou zničenia budov WTC, nasledovaného zrútením sa svetových burzových trhov: "obchodníci zeme nad ním plačú a smútia, lebo už nikto nekupuje z ich plného skladu" (18, 11).
"Je to ako by ste čítali veľké titulky v novinách," konštatuje washingtonský pastor Ernesto McKenzie z cirkvi Adventistov siedmeho dňa, ktorá má v USA 10 miliónov veriacich. Podľa pastora McKenzieho rôzne znamenia dokazujú, že sa začínajú "dni hnevu, dni utrpenia, aké sme nikdy nepoznali". Toto utrpenie, ktoré by malo trvať sedem rokov, sa už údajne začalo nákazami antraxom a strachom z bakteriologických útokov.
Tragédia z 11. septembra ešte zosilnila náboženské zapálenie Američanov. Návštevnosť kostolov adventistov, presbyteriánov či rôznych metodistických cirkví láme rekordy; rímskym katolíkom sa ošiaľ vyhol.
Vzrástol dopyt po knihách o konci sveta a predajnosť rôznych prekladov Biblie sa zvýšila o 30 percent. "Začalo sa to v prvý víkend po útokoch a záujem dodnes neochabuje," konštatuje Tara Powersová, hovorkyňa siete kresťanských kníhkupectiev Family Christian Stores, ktorá má vyše 350 obchodov po celých Spojených štátoch.
Najpredávanejšími titulmi podľa nej sú Are we living in the end of time (Žijeme koniec časov) od Tima Lahayea a Battle for Jerusalem (Bitka o Jeruzalem) autora Johna Hageeho. "Ľudia majú pocit, že sa rútime v smere týchto predpovedí," vysvetľuje T. Powersová.
Tento názor sa šíri aj v náboženských komunitách na pokojnom vidieku. Biskup Gilbert Earl Patterson z Cirkvi Boha v Kristovi svojim veriacim na juhu štátu Tennessee prostredníctvom internetu (www.bbless.org) adresoval posolstvo blížiacej sa Apokalypsy.
"Čo sme videli (11. septembra) by veľmi dobre mohlo byť začiatkom zúčtovania, posledného svetového požiaru, ktorý urýchli návrat nášho Pána a Spasiteľa Ježiša Krista," odkazuje biskup Cirkvi Boha v Kristovi a veriacich vyzýva, aby sa každý utorok postili.