ritánie dovezených 250 oviec, u ktorých je podozrenie, že sú nakazené slintačkou a krívačkou. Nebezpečenstvo zavlečenia infekcie tak hrozí aj Írskej republike.
V Británii bolo zatiaľ od stredy potvrdených deväť nových prípadov slintačky a krívačky, čím sa ich počet vyšplhal na 29. Farmárom spôsobuje táto choroba nemalé problémy. Aj tí, ktorí kvôli nej nemuseli utratiť dobytok, však utrpia vážne straty. Spotreba mäsa domácej produkcie v Spojenom kráľovstve klesá, obchody dávajú prednosť exportu.
Írsky premiér Bertie Ahern v súvislosti s touto nákazlivou chorobou dobytka rokoval v stredu so svojím britským kolegom Tonym Blairom o opatreniach, ktoré by zabránili jej rozšíreniu v Írskej republike. V Írsku sa slintačka a krívačka nevyskytla už 60 rokov. Existujú obavy, že epidémia by sa mohla prostredníctvom exportu britských poľnohospodárskych zvierat veľmi ľahko rozšíriť z Veľkej Británie aj do kontinentálnej Európy.
Britské úrady dnes taktiež vyjadrili obavy, že epidémia slintačky a krívačky sa objavila už aj v Škótsku.
Hlavný predstaviteľ britskej veterinárnej správy Jim Scudamore uviedol, že bolo zaznamenané ďalšie potvrdené ohnisko nákazy a na šiestich miestach existuje podozrenie na výskyt choroby. Dve z ohnísk sa nachádzajú na území Škótska.
Belgicko dnes začalo likvidovať stáda oviec a kôz importovaných z Veľkej Británie v snahe predísť epidémii slintačky a krívačky. Zlikvidované budú aj tie kusy poľnohospodárskych zvierat, ktoré sa dostali do kontaktu s dovezeným dobytkom.
Belgické ministerstvo poľnohospodárstva neuviedlo, koľkých kusov zvierat sa opatrenie bude týkať, médiá však hovoria o likvidácii približne 2000 kusov. Vláda v tejto súvislosti informovala, že odškodní finančné straty farmárov, ktorí prídu o svoje stáda.
Brusel predĺžil o ďalší týždeň uzavretie trhov s dobytkom a zakázal komerčné porážanie oviec a kôz do 19. marca.
Nemecké úrady medzitým vyjadrili nádej, že slintačka a krívačka sa nedostala do krajiny. Definitívne však bude možné potvrdiť optimistické predpovede pravdepodobne až na konci marca.
Ako uviedla ministerka životného prostredia a poľnohospodárstva v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko Bärbel Höhnová, úrady už identifikovali všetky farmy s dobytkom importovaným z Veľkej Británie a majú situáciu pod kontrolou.