Moskva 24. októbra (TASR) - Úspešné vyzdvihnutie vraku ruskej atómovej ponorky Kursk z Barentsovho mora by mohlo viesť k oživeniu úvah o vyzdvihnutí aj iných havarovaných ruských ponoriek.
Prvým projektom, o ktorom sa už dokonca vedú rokovania, by sa mohlo stať vyzdvihnutie záchranného modulu sovietskej jadrovej ponorky Komsomolec, ktorá sa potopila 7. apríla 1989 v Nórskom mori Severného ľadového oceánu.
Kontradmirál hlavného štábu ruského námorníctva Gennadij Verič informácie o rokovaniach s predstaviteľmi nadnárodnej spoločnosti DSND dnes nepotvrdil ale ani nepoprel.
Od roku 1961 Sovietsky zväz prišiel na mori o štyri ponorky. Tri sa potopili v dôsledku havárií a jednu ponorku námorníctvo potopilo, aby sa vyhlo nákladnému transportu a likvidácii neopraviteľného plavidla.
Ponorka K-278 Komsomolec leží v Nórskom mori v hĺbke 1685 metrov. Na rozdiel od ponorky Kursk, ktorá mala len konvenčnú výzbroj, Komsomolec bol vybavený aj dvoma raketami s jadrovými hlavicami.
Komsomolec bol konštruovaný pre pokory až do hĺbky 1000 metrov. Na plavidle došlo v apríli 1989 k silnému požiaru. Ponorka sa z hĺbky 160 metrov vynorila na hladinu, ale požiar sa v priebehu šiestich hodín nepodarilo uhasiť a ponorka sa následne potopila. Zachránilo sa 25 námorníkov a z hladiny vytiahli päť mŕtvych tiel. V ponorke zahynulo 42 osôb, vrátane kapitána.
Vyšetrovanie, závery ktorého sa nedostali na verejnosť, dospelo k záveru, že ponorka sa v rozpore s predpismi plavila s nekompletnou a nedostatočne vycvičenou posádkou. Ponorka vyplávala na more s neodstránenými poruchami.
Požiar spôsobila zvýšená koncentrácia kyslíka v siedmej sekcii ponorky a elektrický skrat. Plamene neskôr poškodili vysokotlakové vzduchové potrubie Celá posádka sa nezachránila len preto, lebo na ponorke nebol dostatok nafukovacích člnov.
Kursk nie je jedinou ruskou ponorkou, ktorú sa po havárii podarilo vyzdvihnúť a dostať do prístavu. V Barentsovom mori počas manévrov 27. januára 1961 havarovala ponorka S-80 na naftový pohon a zahynulo všetkých 68 členov posádky.
Havarovanú ponorku S-80 Moskva objavila až o sedem rokov neskôr v hĺbke 196 metrov. Napriek tomu, že ležala v dvakrát väčšej hĺbke než Kursk, ruské námorníctvo ponorku 24. júla 1969 vyzdvihlo a odvlieklo do vojenského prístavu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem