Kábul 24. októbra (TASR) - Jednotky protitalibanskej ozbrojenej opozície s podporou amerického letectva dnes po prvý raz postúpili k frontovej línii vládneho hnutia Taliban.
Ako uviedol Muhammad Atta, jeden z hlavných poľných veliteľov Severnej aliancie, jeho jednotky asi 70 kilometrov južne od strategického mesta Mazáre Šaríf spustili ofenzívu smerom do regiónu Kešendéh v údolí Dáre Súf. Oblasť sa nachádza v provincii Samangán na severe krajiny.
Podľa veliteľa útoky amerických lietadiel jeho mužom umožnili obsadiť štyri dediny. Počas bojov zahynulo 70-80 vojakov Talibanu, 150 ďalších padlo do zajatia, upresnil. Dvaja talibanskí velitelia so 45 bojovníkmi dezertovali a pripojili sa k opozičným silám.
Pri americkom bombardovaní afganskej obce Čakor Kariz v oblasti Kandaháru prišlo podľa protalibanskej agentúry AIP o život 52 ľudí, väčšinou kočovníkov. Správu o obetiach medzi civilným obyvateľstvom nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. Od začiatku amerických leteckých úderov na Afganistan 7. októbra však už došlo k obetiam aj medzi civilným obyvateľstvom.
Západné lietadlá dnes bombardovali pozície afganského Talibanu pri frontovej línii severne od metropoly Kábul. Dnešný deň je štvrtým po sebe, čo spojenci zo vzduchu útočili na frontové pozície pri Kábule. Rakety dopadli v tesnej blízkosti zákopov bojovníkov Talibanu v okolí strategické letiska Bagram. Na vzdušnom údere sa podieľali najmenej štyri západné stroje.
Najhľadanejší muž sveta, militant saudskoarabského pôvodu Usáma bin Ládin, je aj po 18 dňoch amerických útokov na Afganistan nažive a bez zranenia. Americké ataky nijak neublížili predstaviteľom Talibanu alebo ich hosťom, uviedol talibanský minister informácií Abdul Hanan Himat.
Ten zároveň odmietol správy, podľa ktorých bol bin Ládin zranený. Napriek všetkému priznal, že americké údery zamerané predovšetkým na vojenské pozície Talibanu si vyžiadali životy či zranenia jeho bojovníkov.
Talibanské delostrelectvo dnes ráno ostreľovalo štyri americké lietadlá, ktoré prelietavali nad Kábulom. Pri nočnom bombardovaní zasiahlo mesto deväť bômb, z toho tri výbuchy bolo počuť v severnej časti mesta v oblasti letiska.
USA počítajú s útokmi na Afganistan aj v zime. Kontraadmirál John Stufflebeem pre televíznu stanicu CNN povedal, že je nepravdepodobné, že vojna proti terorizmu sa skončí ešte pred začiatkom zimy. Taliban sa musí podľa neho pripraviť v nasledujúcich mesiacoch na ďalšie útoky. Stufflebeem naznačil, že USA počítajú s nasadením ďalších pozemných jednotiek.
Talibanský minister vzdelávania Amir Chán Muttákí dnes oznámil, že afganská vláda v rámci príprav na pozemné útoky USA vyzbrojuje dedinské milície. Ako dodal, Afganci budú pri obrane krajiny bojovať do posledného muža.
X X X
Pakistanskí colníci dnes odmietli prepustiť do krajiny telá ôsmich z 35 islamistických aktivistov zabitých počas amerického bombardovania Kábulu. Zabití boli členmi pakistanskej skupiny Harakat-u-Mudžáhidín, ktorú USA obviňujú zo vzťahov s moslimským extrémistom saudského pôvodu Usámom bin Ládinom, a ktorú Washington zaradil na zoznam teroristických skupín.
Harakat-u-Mudzáhidín odmieta obvinenia z terorizmu a tvrdí, že bojuje proti indickej správe časti Kašmíru - himalájskeho územia, ktoré je predmetom sporu medzi Indiou a Pakistanom. Skupina sa priznala k viacerým atentátom proti indickým vojakom.
X X X
Slzotvorné granáty použila dnes popoludní pakistanská polícia, aby rozohnala asi 5000 účastníkov protiamerickej demonštrácie v Karáčí na juhu krajiny.
Demonštranti hádzali na policajtov kamene a skandovali heslá proti USA i bombardovaniu Afganistanu spojeneckými lietadlami. Svojou akciou dali najavo nesúhlas so smrťou 35 pakistanských príslušníkov extrémistickej protalibanskej organizácie, ktorí prišli o život v pondelok ráno počas bombardovania afganskej metropoly Kábul.
4 20 np juh