á mala predísť humanitárnej katastrofe.
Hoon sa v prejave dotkol aj obrany v Ázii a informoval o novej iniciatíve Veľkej Británie, ktorá sa usiluje o vytvorenie spoločnej európskej bezpečnostnej a obrannej politiky. Tá by sa zamerala na zlepšenie možností a úloh Európskej únie v rámci krízového manažmentu NATO.
"Na rozdiel od súčasných špekulácií je pravdou, že táto iniciatíva nepovedie k podkopaniu úlohy NATO Európskou úniou," povedal Hoof na brífingu v singapurskom Inštitúte pre obranu a strategické štúdie. "NATO a EÚ sa dohodli, že únia bude zainteresovaná len tam, kde nebude pôsobiť aliancia ako celok. Európske pôsobenie bude výrazne podporované prístupom k zariadeniam a možnostiam NATO," dodal minister.
Európske štáty plánujú vysielať svoje jednotky rýchleho nasadenia do oblastí, kde nepôsobí Severoatlantická aliancia, čo vyvolalo obavy najmä zo strany Spojených štátov. Tie sa obávajú, že takýto plán by mohol destabilizovať celú alianciu.
Británia a USA - štáty s osobitými vzťahmi - sa nedávno stali terčom kritiky arabského sveta nielen za sankcie uvalené na Irak po jeho invázii do Kuvajtu, ale aj za britsko-americké nálety a bombardovanie irackých pozícií protileteckej obrany. Hoon však kritiku odvrátil tvrdením, že ide o snahu Británie zabrániť humanitárnej katastrofe.
Britské a americké stíhačky patrolujú nad bezletovými zónami na juhu a severe Iraku, ktoré od konca vojny v Perzskom zálive v roku 1991 majú za úlohu chrániť Kurdov a šiitov pred jednotkami irackého prezidenta Saddáma Husajna. "(Stíhačky spojencov) sú tam na humanitárnej misii a konajú v absolútnom súlade s medzinárodnými zákonmi," vyhlásil Hoon.
Medzinárodná komunita by sa potenciálne mohla angažovať vo veľkom množstve ázijských konfliktov, napríklad medzi Taiwanom a Čínou, KĽDR a Južnou Kóreou či v bojoch o súostrovie Spratley, konštatoval Hoon a dodal, že do oblasti záujmu patrí aj boj proti pašeráctvu drog, terorizmu a ochrana životného prostredia.