Brusel 22. októbra (TASR) - Bulharský premiér Simeon Sakskoburggotski dnes v Bruseli označil za hlavnú prioritu svojej krajiny vstup do Európskej únie a prisľúbil, že jeho vláda bude pokračovať v náročných reformách, aby splnila podmienky členstva.
"Vieme, že cesta do EÚ nie je ľahká, ale je to výzva, nevyhnutnosť a najvyššia priorita našej vlády," vyhlásil po stretnutí s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim a komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom. Sofia urobí podľa neho všetko, aby dodržala stanovený kalendár, podľa ktorého chce Bulharsko vstúpiť do únie v roku 2006.
Prodi ocenil "značný pokrok" Bulharska, ktoré zatiaľ v prístupových rokovaniach uzavrelo 11 z celkového počtu 29 kapitol európskej legislatívy. Za ostatnými kandidátmi s výnimkou Rumunska však v týchto počtoch výrazne zaostáva - Poľsko napríklad uzatvorilo 17, Slovensko a Česko po 19 a Maďarsko 22 kapitol.
Komisár Verheugen zdôraznil, že treba klásť dôraz najmä na reformy v oblasti justície a administratívnych kapacít, na čo v novembri upozorní aj pravidelná hodnotiaca správa Európskej komisie.
Prodi využil stretnutie s bulharským premiérom, aby ubezpečil, že EK nedopustí žiadne oneskorenie rozšírenia v dôsledku teroristických útokov z 11. septembra.
"Zaviazal som seba i komisiu, aby sme nezmenili náš kalendár rozšírenia ani o jediný deň," vyhlási šéf EK, podľa ktorého práve rozšírenie je najlepším nástrojom boja proti terorizmu a nemožno ho preto odďaľovať.
Podľa kalendára z júnového summitu v Göteborgu by sa mali rokovania s najlepšími kandidátmi uzavrieť do konca budúceho roka tak, aby sa tieto krajiny mohli zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004.
Sakskoburggotski sa v Bruseli stretol aj s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom a veľvyslancami členských krajín aliancie. Tí podľa Robertsona podporili reformy v Bulharsku a jeho úsilie o členstvo v NATO, pripomenuli však zároveň náročné a prísne podmienky členstva.
"Proces reforiem postupuje, ale stále ostáva ešte veľa urobiť," vyhlásil Robertson s tým, že to platí pre všetky krajiny usilujúce sa o členstvo v NATO. "Všetci kandidáti sú rovnocenní a rozhodnutie (o tom, kto získa pozvanie) nepadne skôr ako v novembri 2002 (na summite) v Prahe," pripomenul šéf aliancie. O členstvo v NATO sa momentálne uchádza deväť krajín, vrátane Slovenska.
Sakskoburggotski, ktorý je bývalým bulharským cárom, mal pôvodne Brusel navštíviť 12. septembra. Deň po teroristických útokoch v New Yorku a Washingtone však svoju prvú zahraničnú cestu vo funkcii predsedu vlády zrušil.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem