Viaceré nominácie na kľúčové posty už predtým oznámila Zapaterova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE), ktorá v parlamentných voľbách 14. marca jasne dominovala.
Ministrom obrany sa stane José Bono, ministrom zahraničných vecí bývalý osobitný vyslanec Európskej únie pre Blízky východ Miguel Angel Moratinos a ministrom hospodárstva a financií a zároveň jedným z dvoch vicepremiérov európsky komisár pre hospodárske otázky Pedro Solbes.
Ministerkou zdravotníctva bude priemyselná inžinierka Elena Salgadová, ministerkou poľnohospodárstva a rybolovu Elena Espinosová a ministerkou kultúry Carmen Calvová.
Socialisti získali vo voľbách 42,64 percenta hlasov, čím si v 350-člennom parlamente zaistili 164 kresiel.
Mnohí analytici oceňujú Zapaterov umiernený štýl konsenzu, avšak varujú pred tým, že neskúsený líder socialistov bude čeliť veľkým výzvam.