Naí Dillí 20. októbra (TASR) - Prieskum medzi deťmi v Indii dospel k prekvapujúcemu záveru - po 11. septembri sa výrazne zmenili ich zvyky pri sledovaní televízie. Deti, ktoré sa nikdy nezaujímali o spravodajské a publicistické relácie, teraz sledujú programy spravodajských staníc, ktoré poskytujú nepretržite najnovšie informácie. Realita im zjavne pripadá zaujímavejšia ako fikcia.
Osemročný Himungši si dobre pamätá, čo sa stalo 11. septembra v USA. Živo rozpráva o tom, ako lietadlo narazilo do budovy. Keď na to pozeral, mal veľký strach. Videl totiž filmy, v ktorých padali domy, v správach občas začuje meno svojho mesta - Naí Dillí, a preto sa vraj bojí.
Deti porovnávajú to, čo videli na rôznych kanáloch a diskutujú o tom. Ovaši má 14 rokov a pred útokmi na USA ju správy nezaujímali, radšej pozerala filmy. "Vôbec som správam nerozumela, pretože sú väčšinou o počasí, akciách a biznise, ale teraz sú zaujímavé."
Malí chlapci i dievčatá kladú rodičom veľa otázok o tom, čo v televízii videli, napríklad či bude na mieste, kde stávalo Svetové obchodné centrum voda, veď Manhattan je ostrov.
Jedno dievča chce bojovať proti Usámovi bin Ládinovi. Vraví, že by ho mali zabiť a ona je na to pripravená. Desaťročný Durren by chcel tiež bojovať, ale je vraj na to ešte malý. Keby vystrelil z pušky, spätný náraz by ho hodil o zem - nechtiac tak ukazuje, že má na svoj vek až príliš bohaté skúsenosti.
Nevládna organizácia Centrum pre ochranu a výskum zisťovala reakcie detí na televízne hry a seriály pred atentátmi v New Yorku a Washingtone. Sude Nutialová z tejto organizácie konštatuje, že s terajšou medzinárodnou krízou došlo u detí k niečomu, čo zatiaľ nikdy nezažila: "V hlave sa im začali rojiť obavy. Také scény predtým videli len vo filmoch, ale teraz už aj v skutočnosti a nejako si to spájajú s vlastnou krajinou. Myslia si, že aj tu by mohlo dôjsť k niečomu podobnému."
Podľa Anny Radamukošovej z Centra pre ochranu a výskum deti namiesto hrania sedia v poslednom čase väčšinou doma pred televízorom a snažia sa pochopiť, čo sa deje vo svete. Afganistan je totiž veľmi blízko a aj v Indii sú teroristi. Deti už videli v televízii ich obete v Kašmíre, dokonca aj výbuchy priamo v Naí Dillí.
Deti, ktoré na obrazovke nepoznajú indického ministra zahraničných vecí vedia, ako vyzerá veľvyslanec Talibanu v Pakistane. Niektoré zábery im nahnali strach, napríklad tie, na ktorých vyskakovali z okien Svetového obchodného centra ľudia uväznení na horných poschodiach. Ale predovšetkým majú strach z toho, že dnes už nie je v bezpečí nikto, bez ohľadu na to, kde býva.