Sedem obálok bolo adresovaných najvyšším ruským politikom vrátane premiéra Michaila Kasianova a prezidenta Vladimira Putina. Odosielateľom bol miestny 33-ročný obyvateľ sibírskeho mesta.
Expertíza ukázala, že prášok, ktorý obsahovali zásielky zadržané poštou v Novosibirsku 18. októbra, je celkom neškodný a spóry nebezpečného antraxu neobsahuje. Ako odosielateľ bolo na obálkach uvedené "Spoločenstvo Talibanu v Afganistane".
Kanadský žartík s obálkami bude nemenovaného Rusa stáť nielen náhradu vzniknutej škody, ale v rámci ruského trestného poriadku mu za šírenie poplašnej správy formou "listového terorizmu" hrozí aj trest v trvaní niekoľko rokov odňatia slobody.
Doteraz boli v Rusku zadržané asi tri desiatky podozrivých obálok, ale ani v jednom prípade nebola prítomnosť antraxu potvrdená.
Podpredsedníčka ruskej vlády Valentina Matvijenková informovala, že na ruských poštách a ďalších inštitúciách prijali adekvátne opatrenia a verejnosť sa nemá čoho obávať.
Ruskí experti vylučujú možnosť, že by antrax objavený v listových zásielkach v USA a v ďalších krajinách mohol pochádzať z Ruska. Na území Ruska existujú vojenské sklady so zásobami týchto nebezpečných mikroorganizmov i očkovacími látkami proti antraxu, sú však spoľahlivo zabezpečené.
Britské noviny The Independent pred niekoľkými dňami vyslovili podozrenie, že nebezpečný antrax šírený prostredníctvom listov po USA môže pochádzať z Ruska. Britské noviny s odvolaním sa na experta OSN pre odzbrojenie Iraku napísali, že stopa môže viesť do Ruska, kde po rozpade Sovietskeho zväzu skončilo bez práce mnoho vedcov, ktorých zamestnávali sovietske vojenské továrne a výskumné podniky. Údajne len ruský špecializovaný ústav Biopreparat po zániku Sovietskeho zväzu opustilo 3000-4000 vedcov.
Britský denník The Independent žiadne dôkazy o ruskej stope nepriniesol a nepriamo pripustil, že stopy môžu viesť aj k iným štátom. Okrem Ruska sa antrax v minulosti vyrábal aj v laboratóriách v USA a v Iraku. Zásoby nebezpečného antraxu majú údajne aj na Kube, v Egypte, Pakistane, Iráne, Líbyi a v KĽDR.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab