V Rusku stále doznieva kauza Američana Edmonda Popa, ktorého súd vlani po krátkom a kontroverzne vedenom procese uznal vinným z trestného činu špionáže. Pred viac ako 20 rokmi ruského žalára zachránilo rakovinou trpiaceho Američana až gesto prezidenta Vladimira Putina v podobe amnestie. Ruské úrady ale naďalej stíhajú osoby z ruských vedeckých kruhov, ktoré boli s Popom v kontakte a mali mu poskytovať tajné informácie o ruských superrýchlych torpédach Škval.
Pre trestný čin vlastizrady je v ruskom meste Kaluga stíhaný ruský občan Igor Suťagin, ktorý je vo väzbe už rok. Ruské úrady tomuto bývalému pracovníkovi Inštitútu USA a Kanady Ruskej akadémie vied kladú za vinu, že za finančnú odmenu poskytoval osobám napojeným na zahraničné tajné služby informačno-analytické materiály o ruských jadrových zbraniach. Obhajoba tvrdí, že Suťagin je nevinný, pretože používal len tzv. otvorené zdroje, správy z médií a verejne prezentované informácie ruskej generality. Súdny proces so Suťaginom pokračoval aj tento týždeň, napokon však bol už po niekoľkýkrát z procesných dôvodov prerušený.
Američan Tobbin nebol doposiaľ označený za špióna, jeho kauza ale nemá celkom civilný charakter. Tobbina zatkli v okamihu, keď kupoval drogy. Tie sa údajne našli aj v jeho byte. Okrem skutočnosti, že ho zatkla FSB, je nezvyklý aj časový odstup, pretože o prípade ruské úrady informovali takmer po mesiaci. Navyše bol Tobbin označený za osobu, ktorá pred príchodom do Ruska absolvovala špeciálny jazykový kurz a špionážnu prípravu u americkej vojenskej rozviedky. Podľa FSB sa Tobbin špiónom mal stať až po záverečnej príprave v Rusku.
"Tobbin perfektne ovláda ruský jazyk, pozná dialekt i slang. Rozpráva prakticky bez prízvuku. Môžeme len predpokladať, že vo vlasti bol v trvalom kontakte s rusky hovoriacimi osobami," povedal dnes hovorca FSB vo Voroneži Pavel Boľšinov v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy. Záujem FSB o Američana vysvetlil hovorca tým, že podľa ruskej tajnej služby Tobbinov pobyt v Rusku mal byť prípravou pre jeho ďalšiu kariéru špióna. "Do Ruska Tobbin nepricestoval s vyzvedačskými zámermi, teda nejde o špionáž. Išlo o jeho záverečnú lingvistickú a vlastivednú prípravu pred zadaním hlavnej úlohy," vysvetlil Boľšinov.