Na základe genetických stôp nájdených na mieste činu zostavujú odborníci profil možného páchateľa a podľa neho polícia vedie následné vyšetrovanie. Na tejto inovácii je kontroverzný fakt, že vyhodnotenie genetických stôp často poukáže na konkrétnu etnickú príslušnosť páchateľa, píše rakúsky denník Kurier v dnešnom vydaní.
V praxi to znamená, že ak napríklad genetický profil poukáže na typicky orientálne znaky, britskí vyšetrovatelia sa zamerajú výhradne na adekvátnu skupinu podozrivých. Policajti pritom možných páchateľov "hrubo zadeľujú do piatich základných etnických skupín - orientálnej, africkej, kaukazskej, indickej a blízkovýchodnej.
Už približne osem mesiacov používajú vyšetrovatelia dvoch grófstiev genetické profily, vytvorené na základe krvných stôp či odtlačkov prstov. K tomuto kroku ich podnietili testy súdnych lekárov, ktoré v sérii 109 pokusných prípadov predpovedali etnickú príslušnosť páchateľa - vysvitlo totiž, že v 105 prípadoch bola predpoveď absolútne správna.
Britská polícia novú metódu doteraz tajila práve kvôli obavám, že ju obvinia z rasizmu. Celú záležitosť len nedávno odhalila britská odborná tlač. Vyšetrovatelia následnú vlnu kritiky rozhodne odmietajú.
"Ak sa pomocou genetických testov zisťuje, či zločin spáchal muž alebo žena, predsa sa to tiež nepovažuje za sexistické," vysvetľuje predstaviteľ policajných odborov Ben Gunn.