atočné vylepšovanie samotného textu, v ktorom sa po poslednom summite únie v decembri minulého roku objavili početné nezrovnalosti, konštatuje v dnešnom vydaní rakúsky denník Die Presse.
Otázne napríklad bolo, či sa účastníci summitu v Nice naozaj dohodli, že všetky budúce vrcholné schôdzky sa uskutočnia v Bruseli. Toto opatrenie skutočne platí, každá krajina predsedajúca únii však v budúcnosti bude mať právo usporiadať vlastné neoficiálne stretnutie prezidentov a premiérov.
Šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová nazvala novú zmluvu "veľkým kompromisom, ktorý vlastne nikoho neuspokojuje", spresňujú ďalej rakúske noviny. Bez ohľadu na pretrvávajúcu kritiku by sa však aj následná ratifikácia 15 národných parlamentov mala uskutočniť bez problémov.
Hoci sa pôvodne predpokladalo, že Európsky parlament by sa mohol proti novej zmluve vzoprieť, ukazuje sa, že aj poslanci EP nakoniec zrejme ustúpia. Beztak nemajú v rukách moc zmluvu odmietnuť, ale len možnosť vyvíjať politický tlak. Predsedníčka EP Nicole Fontainová však ešte v pondelok apelovala na poslancov, aby zmluvu prijali. Ak by ktorákoľvek členská krajina namáhavo dosiahnutý kompromis odmietla, vyvolalo by to podľa jej názoru politické zemetrasenie. Každopádne zmluva z Nice umožňuje rozšírenie EÚ, uzatvára Die Presse.