Washington 17. októbra (TASR) - Po masívnych leteckých útokoch na ciele Talibanu v Afganistane a základne teroristickej organizácie al-Kajdá Usámu bin Ládina prídu zrejme k slovu americké špeciálne jednotky, tvrdia vo Washingtone znalci vojenských operácií Pentagónu.
Ozbrojené sily Spojených štátov majú rôzne druhy osobitných operačných síl, ktoré by mohli byť použité proti islamským extrémistom a ich stúpencom v Afganistane.
Veliteľstvo operácií špeciálnych kománd Spojených štátov na McDillovej leteckej základni v meste Tampa, v štáte Florida, kontroluje asi 45.000 vojakov vycvičených pre misie kománd v sťažených podmienkach na nepriateľom kontrolovanom území. Do týchto služieb prispieva každá zložka amerických ozbrojených síl. Špeciálne jednotky majú asi 25.000 príslušníkov. Medzi ne patria slávne Zelené barety, Rangeri a supertajná jednotka s názvom Delta-force spolu so 160. plukom špeciálnych leteckých operácií, tzv. Nightstalkers - Nočnými stopármi.
Zelené barety operujú v skupinách zložených z 12 mužov a sú najznámejšie tým, že v čase mieru cvičia príslušníkov zahraničných ozbrojených síl. Vo vojne vykonávajú prieskumnú činnosť za frontom nepriateľa, pomáhajú organizovať partizánske jednotky a podnikajú útoky na osobitne určené ciele. Každý príslušník Zelených baretov ovláda najmenej jeden cudzí jazyk.
Velenie ozbrojených síl USA veľmi zriedka hovorí o supertajnom útvare s názvom Delta-force, ktorý je odnožou Zelených baretov. Delta-force je údajne základnou americkou protiteroristickou silou, vybavenou rôznymi druhmi výzbroje a výstroja, ako napríklad prenosnými satelitnými komunikáciami.
Ďalší útvar Army Rangers - Armádni rangeri majú asi 7500 príslušníkov. Sú to vojaci výsadkárskej pechoty, vycvičení na boj v mimoriadnych podmienkach - v krutej zime, v džungli, v púšti alebo v horských terénoch.
Nightstalkers - Noční stopári zo 160. pluku lietajú v osobitne upravených vrtuľníkoch typu Blackhawk na prepravu vojakov a v špeciálne skonštruovaných bojových tzv. delových vrtuľníkoch.
Psychologické operačné jednotky americkej armády sú cvičené na výrobu a distribúciu letákov a rozhlasového vysielania, zameraného na podkopávanie podpory pre vedúcich predstaviteľov nepriateľských krajín. Táto taktika sa používala s mimoriadnym úspechom počas vojny v Perzskom zálive na presvedčenie tisícov irackých vojakov, aby sa bez jediného výstrelu vzdali. Hlavné sídlo veliteľstva špeciálnych operácií armády USA je na vojenskej základni Fort Bragg, v štáte Severná Karolína.
Osobitným útvarom amerického vojenského námorníctva sú tzv. Seals - Tuleni preslávení demolačnými schopnosťami pod vodou, ako aj tým, že sú schopní vykonávať špionážnu činnosť bez odhalenia aj v tých najťažších podmienkach. Veliteľstvo špeciálnych jednotiek amerického vojenského námorníctva je v meste Coronado, v štáte Kalifornia.
Špeciálne operačné jednotky amerického letectva majú asi 12.500 príslušníkov vycvičených na nasadenie alebo záchranu rôznych kománd rýchlo, tajne a za mimoriadne ťažkých podmienok. Tieto jednotky používajú silno vyzbrojené vrtuľníky typu AC-130 Spectre, ako aj vrtuľníky určené osobitne na tajnú nočnú prepravu vojakov do nepriateľského zázemia. Ich hlavné veliteľstvo je na základni Hurlburt Field na Floride. Do týchto špeciálnych jednotiek patria aj osobitne vycvičení parašutisti, ktorých poslaním je hľadať pilotov zostrelených lietadiel a zabrániť ich prípadnému zajatiu nepriateľom.
(spolupracovník TASR William Guard) kr žab