BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Francúzska vláda zvažuje žiadosť o obnovenie procesu s Matou Hari, erotickou tanečnicou, ktorá sa dostala do vyššej európskej spoločnosti pred tým, ako ju popravili ako špiónku v prvej svetovej vojne. O obnovu proce
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Francúzska vláda zvažuje žiadosť o obnovenie procesu s Matou Hari,
erotickou tanečnicou, ktorá sa dostala do vyššej európskej spoločnosti pred tým, ako ju popravili ako špiónku v prvej svetovej vojne. O obnovu procesu z roku 1917 požiadali ministerstvo spravodlivosti v Paríži predstavitelia jej rodného mesta Leeuwarden v Holandsku a Nadácia Maty Hari. Podľa nich Hari bola odsúdená na základe vykonštruovaných obvinení.
Mata Hari sa narodila ako Margaretha Zellová roku 1876 v Holandsku. Dcéra holandského predavača klobúkov a matky pochádzajúcej z ostrova Jáva sa ako 19-ročná vydala za škótskeho kapitána. Po siedmich rokoch ho opustila a odišla do Paríža, aby tam hľadala šťastie v prvých rokoch 20. storočia. Ako dodáva britská rozhlasová stanica BBC, jej sugestívne tance, pri ktorých bola takmer nahá, spôsobovali veľký rozruch. "Ona skutočne netancovala, no vedela, ako si vyzliekať odev jeden kus za druhým a ako pohybovať svojím dlhým, snedým telom," napísala francúzska spisovateľka Colette.
Mata Hari sa stala slávnou v celej Európe a mnoho známych mužov bolo jej milencami. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa ocitla v Nemecku. O rok neskôr sa vrátila do Holandska, kde ju, znudenú, oslovili muži z nemeckej tajnej služby, ktorí predpokladali, že sa bude vedieť dostať do vysokých kruhov v Paríži. A tak sa stala Hari Agentkou H21. Nikdy však nebola úspešná. Po presídlení do Paríža ju britská a francúzska tajná služba okamžite odhalili. V roku 1916 prešla na druhú stranu a začala pracovať pre Francúzov. Poslali ju do Madridu, aby tam "zviedla" nemeckého vojenského atašé, majora Kelleho. Práve on zariadil jej popravu. Do Berlína poslal telegram, ktorí zachytili Francúzi. Bola v ňom správa, že H21 opäť pracuje pre Nemcov. Matu Hari zatkli vo vlaku vo februári 1917 a popravili v Paríži 15. októbra.
Takmer storočie neskôr dal výskum 92-ročného veterána francúzskeho odporu Leona Schirmanna podklad k pochybnostiam o jej vine. Schirmann je presvedčený, že ju obetovali francúzske úrady, aby vybičovali patriotické nálady. "Mata Hari nebola špiónka, použili ju ako súčasť antinemeckej propagandy." Pátrajúc vo francúzskych, nemeckých a holandských archívoch Schirmann objavil dva základné údaje. Prvý, ako tvrdí, potvrdzuje, že major Kelle zámerne odovzdal Matu Hari Francúzom. Vedel, že telegram sa im dostane do rúk, preto v ňom použil informácie o tom, že bola cenným zdrojom pre Nemcov, hoci dokumenty z Nemecka potvrdzovali opak - že bola takmer nepoužiteľná. Druhý dokument podľa Schirmanna dokazuje, že francúzski pracovníci tajnej služby klamali pod prísahou. Obvinili Matu Hari z nepravdivej výpovede, hoci vedeli, že bola pravdivá.
Podľa francúzskych zákonov na obnovenie procesu sa musia predložiť nové dôkazy. Minister spravodlivosti uviedol, že prípad Maty Hari sa bude "študovať rovnako ako ostatné". Po poprave v Bois de Vincennes na okraji Paríža umiestnili jej hlavu v Múzeu anatómie v Paríži, kde sú umiestnené aj hlavy iných známych zločincov. Pred rokom výskumníci zistili, že hlava Maty Hari zmizla.