Irak bol hlavným bodom rokovania amerického ministra zahraničných vecí, ktorý cez víkend podnikol zahraničnú cestu do blízkovýchodnej oblasti. Powellovi sa nepodarilo presvedčiť arabských predstaviteľov, že Irak je nebezpečný a treba proti nemu udržiavať sankcie alebo vytvoriť regionálny konsenzus proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, komentuje v dnešnom čísle denník Libération.
Vo všetkých arabských metropolách sa Powell presvedčil, že je ťažké nájsť spoločnú reč s arabskými spojencami Washingtonu, ako aj s ruským ministrom zahraničných vecí Igorom Ivanovom v tom, že Irak je nebezpečný. Preto ich nevedel presvedčiť o opodstatnenosti posilnenia sankcií proti Bagdadu alebo o potrebe vytvorenia regionálneho konsenzu proti Saddámovi Husajnovi, komentuje Libération.
Už v Káhire sa Powell stretol s takou kritikou bombardovania Iraku americkými a britskými leteckými silami, že vyjadril prekvapenie nad "hnevom Arabov". "Nečakal som takú reakciu," priznal minister v Jeruzaleme. Dodal, že sa "nemá za čo ospravedlňovať".
Powell si nemôže zapísať víťazstvo ani v otázke obnovenia izraelsko-palestínskych mierových rokovaní. "Potrvá dlho, kým sa obnovia," konštatoval Powell.
Zdá sa, že mosty medzi Izraelom a Palestínčanmi nie sú úplne spálené. Obe strany sa minulý týždeň stretli na tajných rozhovoroch. Aj Powell potvrdil, že obe strany sú v bezpečnostných otázkach v kontakte. Je otázne, či izraelský premiér Ariel Šaron zmäkčí svoj postoj k Palestínčanom na návšteve USA, kam by mal pricestovať okolo 20. marca. Powell z regiónu odišiel s prázdnymi rukami, uzatvára Libération.