lenie azylu vyše 70.000 nových žiadateľov. Ak sa k nim prirátajú aj rodinní príslušníci, britské úrady sa museli postarať o viac než 100.000 prisťahovalcov. A nie všetci prichádzajú do Británie výhradne preto, že im v ich rodnej krajine hrozí prenasledovanie.
Vybavovanie týchto žiadostí malo urýchliť počítačové spracovanie údajov. Námestníčka ministra vnútra Barbara Rocheová však priznala, že počítačový systém zlyhal a budú ho musieť nahradiť dodatoční úradníci. A za všetko vraj môže minulá konzervatívna vláda, ktorá tento počítačový systém zaviedla. Tieňová ministerka vnútra Anne Widdecombová zase obvinila labouristov, že príliš dlho váhali s reformou azylového systému a pripravili tak daňových poplatníkov o veľa peňazí.
A to nie je jediný prípad, keď sa britská imigračná politika v poslednom čase stala hlavnou témou parlamentných diskusií. Odbory, ktoré združujú pracovníkov imigračného úradu upozornili na fakt, že zamietnutí žiadatelia o azyl zostávajú v Británii, tá ale nemá prostriedky na to, aby ich deportovala späť domov. Podľa odborov, azylový systém nahradil zločinecký obchod s ročným obratom zhruba 13 miliárd libier. A jediný spôsob, ako to zvládnuť, je celý systém azylovej politiky zrevidovať, vyhlásil hovorca odborového zväzu John Tinsey.
Búrka okolo imigračnej politiky sa trochu paradoxne rozpútala v momente, keď Británia, podobne ako mnohé iné európske štáty, trpí nedostatkom odborných pracovníkov. V niektorých oblastiach sa ich nedostatok podobá kríze.
Profesor Shaun Tyson vypracoval na túto tému štúdiu pre Cranfieldsku školu riadenia personálnej politiky. Z prieskumu vyplýva, že - ako sa očakávalo - najviac odborníkov chýba v oblasti výpočtovej techniky a informačných technológií, ale nedostatok kvalifikovanej sily zasiahol aj maloobchod, marketing, účtovníctvo a technický manažment.
Pritom podľa Davida Forbesa, riaditeľa birminghamskej iniciatívy Skill Match, ktorá sa snaží zaistiť prácu kvalifikovaným utečencom a žiadateľom o azyl, v Británii je dosť ľudí, ktorí by mohli ponúkané miesta zaplniť: "Narazili sme na ľudí všetkých možných profesií. Medzi žiadateľmi o azyl sú skúsení lekári, chirurgovia, architekti, inžinieri, učitelia, právnici či futbalisti, boxeri alebo umelci, ale britský imigračný systém je mimoriadne drakonický. A je to tiež systém, ktorý, či už náhodou alebo zámerne, vedie k tomu, že ľudia svoju odbornosť buď strácajú alebo sa časom dostávajú do veľmi nepríjemných životných situácií."