Citujúc bývalého mudžahída nasadeného v Bosne o tom v dnešnom vydaní informuje záhrebský denník Večernji list.
Podľa Egypťana "boží bojovníci" dostali v roku 1992 rozkaz, aby z Afganistanu a iných krajín odcestovali do Saudskej Arábie, kde bola ich bosnianska misia organizovaná a financovaná.
Ako zástupcovia humanitárnych organizácií a utečeneckých komisariátov Kuvajtu a Saudskej Arábie pricestovali mudžahídi do Záhrebu, kde ich privítala bosnianska vojenská delegácia. Po tom, čo od chorvátskeho ministerstva zahraničných vecí dostali akreditáciu spolupracovníkov humanitárnych organizácií, presunuli sa cez mesto Split do bosnianskeho Mostaru a Sarajeva.
Okrem arabských krajín mnohí mudžahídi do Bosny pricestovali aj z Talianska, Veľkej Británie, Holandska a Nemecka. V Saudskej Arábii bojovníkom oznámili, že pri prechode hraníc z Chorvátska do Bosny nebudú žiadne problémy, keďže vtedajší prezidenti oboch krajín - Franjo Tudjman a Alija Izetbegovič - podpísali príslušnú dohodu. Výmenou za uľahčenie pohybu mudžahídov Chorvátsko - ktoré viedlo vlastnú vojnu za nezávislosť - dostalo časť zbraní a peňazí určených pre bosnianskych Moslimov, tvrdí Večernji List.
Moslimský extrémista Usáma bin Ládin podľa denníka viedol len jedno z viacerých islamistických hnutí, ktoré sa po prepuknutí balkánskeho konfliktu snažili získať výhodnú strategickú pozíciu v Bosne a o "infiltráciu do tejto časti Európy". Za bin Ládinove peniaze bola v Záhrebe založená humanitárna organizácia vedená bývalým alžírskym pilotom, ktorého americká Ústredná spravodajská služba (CIA) začiatkom tohto roku označila za podozrivého v súvislosti s útokom na americkú ambasádu v Ríme. Členom organizácie bol aj iný Alžirčan, za dolapenie ktorého USA kvôli účasti na minuloročnom plánovaní teroristických útokov vypísali odmenu päť miliónov dolárov.
Iná v Záhrebe založená humanitárna organizácia v chorvátskej metropole kúpila viacero bytov, ktoré slúžili jej funkcionárom, alebo ako "krátkodobé núdzové byty pre utečencov". Aj kúpu týchto nehnuteľností financoval bin Ládin, čo z právneho hľadiska znamená, že záhrebské byty boli vlastníctvom teroristického lídra, uzatvára Večernji list.
5 ari žab