ládne zdroje.
Independent sa domnieva, že keď sa súčasná kríza pominie, vláda musí začať debatu o potravinách a spôsobe stravovania. Aj v minulosti jednotlivé kabinety propagovali myšlienku, že masová výroba lacných potravín je želateľným javom. Čím viac mäsa sa vyrábalo, tým bolo lacnejšie. Je pravda, že čoraz módnejším sa stalo vegetariánstvo, to však nezastavilo vzrastajúci dopyt po lacnom mäse. Choroba šialených kráv, ako aj súčasná kríza s krívačkou a slintačkou však ukazuje, že ľudia potrebujú menej mäsa, ale lepšej kvality.
Britský minister poľnohospodárstva Nick Brown v súvislosti so šírením slintačky a krívačky v krajine zastavil na najbližších sedem dní prevoz akéhokoľvek druhu dobytka na území Spojeného kráľovstva. Hlavný veterinár medzitým identifikoval pôvodný zdroj nákazy - stala sa ním farma v Heddon-on-the-Wall v grófstve Northumaberland. Ošípané z tejto farmy sa podľa odhadov odborníkov nakazili asi pred 10 až 14 dňami, dodáva denník.
Ako píše Daily Telegraf, kvôli nevyhovujúcim hygienickým podmienkam sa na majiteľa farmy už niekoľkokrát sťažovali jeho susedia i predstavitelia miestneho spolku pre ochranu zvierat. Po ich podnete sa záležitosť dostala dokonca i na britské ministerstvo poľnohospodárstva. Inšpekcia z ministerstva však na farme žiadne problémy nezistila, akurát ju nariadila pravidelnejšie čistiť, dodáva Daily Telegraf.
A záverom denník Times upozorňuje, že britské supermarkety sa pripravujú na nákupnú horúčku, pretože zákazníci sa budú chcieť dostatočne zásobiť bravčovinou. Obchody síce narýchlo objednávajú mäso z Írska, Dánska a Holandska, no ako povedal hovorca Britskej federácie potravín a nápojov, zákaz zabíjania a zákaz prepravy sa čoskoro musí prejaviť nedostatkom na pultoch.