Vo štvrtok 11. októbra na tadžicko-afganskej hranici ruská pohraničná stráž našla po prestrelke so šesťčlennou skupinou afganských pašerákov až 40 kilogramov heroínu.
Za deväť a pol mesiaca na hraniciach s Afganistanom ruské pohraničné jednotky zhabali už vyše päť ton rôznych drog, vrátane 2200 kilogramov heroínu. Drogy sú tak pre hranicu Tadžikistanu s Afganistanom reálnym a oveľa väčším problémom než vojnoví utečenci.
V hlavnom meste Tadžikistanu Dušanbe napriek úspechom ruskej pohraničnej stráže panuje názor, že v rukách strážcov hraníc skončí len desať percent pašovaných drog. Podľa ruských expertov z Afganistanu cez strednú Áziu vedie jedna z dôležitých tepien zásobovania drogami ruského i európskeho trhu.
Ruská štátna bezpečnostná rada pred časom obchod s drogami a rast počtu narkomanov v Rusku označila za problém, ktorý ohrozuje ruskú národnú bezpečnosť. Bojom s drogami by sa mal v budúcnosti namiesto troch inštitúcii - polície, kriminalistov ministerstva vnútra a tajnej služby - zaoberať jeden vysoko špecializovaný štátny orgán.
Ruský minister vnútra Boris Gryzlov v septembri informoval, že v Ruskej federácii je oficiálne evidovaných 451.000 osôb závislých na drogách, skutočný počet narkomanov v 150-miliónovom Rusku môže byť až sedemkrát vyšší - viac ako tri milióny ľudí.
Drogy sú v Rusku aj veľkým sociálnym a zdravotníckym problémom. Medzi ruskými narkomanmi, ktorí si drogu aplikujú injekčnou formou, je vysoký podiel HIV-pozitívnych osôb. Dôvodom je používanie nesterilnej ihly viacerými na drogách závislými osobami.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed