Brusel 15. októbra (TASR) - Európska únia by sa mala "prebudiť" a definovať ambiciózny politický projekt bez toho, že by musela nevyhnutne úplne zmeniť štruktúru svojich existujúcich inštitúcií. Zhodlo sa na tom 13 bývalých európskych lídrov, ktorí dnes v Bruseli prezentovali dokument o budúcnosti EÚ nazvaný Európa, prebuď sa.
"Európa dnes trpí vážnym ochorením na malátnosť a rozšírenie môže túto chorobu ešte zhoršiť," uviedlo 13 predstaviteľov, medzi ktorými sú okrem iných bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl a niekdajší šéfovia Európskej komisie Jacques Delors a Jacques Santer.
Dokument, ktorý má byť príspevkom pre decembrový summit EÚ v Laekene a diskusiu o budúcnosti únie, odovzdal dnes Delors belgickému premiérovi Guy Verhofstadtovi a súčasnému predsedovi EK Romanovi Prodimu.
Trinástka bývalých lídrov vyzýva na opatrnosť pri chystanej reforme európskych inštitúcií. Obsah skutočného ambiciózneho politického projektu má podľa nich prednosť pred inštitucionálnou mechanikou.
Dokument sa vyslovuje za zachovanie "komunitárnej metódy", ktorá umožnila za uplynulých 50 rokov obrovský pokrok v budovaní európskej štruktúry tým, že iniciatívnu moc (pri navrhovaní legislatívy) pridelila Európskej komisii.
K návrhom pochádzajúcim najmä z Nemecka, podľa ktorých by sa mala komisia premeniť na vládu alebo Rada ministrov na druhú komoru Európskeho parlamentu, sa dokument stavia skepticky a tvrdí, že "Európa nemusí byť znovuobjavená".
Skôr by sa mal ďalej vyvíjať súčasný inštitucionálny systém, mal by sa prispôsobiť rozšíreniu, ale neznamená to nevyhnutne jeho "prehádzanie hore nohami". "Vláda pre EÚ by mala byť zaistená vďaka synergii rady (ministrov) a komisie," uviedli 13 ex-lídri.
Aby však EÚ fungovala po rozšírení efektívne, úplne bežným by sa podľa nich malo stať hlasovanie kvalifikovanou väčšinou a v prípade potreby by malo byť tiež umožnené menším skupinám členských štátov postupovať v istých oblastiach integrácie rýchlejšie ako zvyšok únie. Dokument tiež navrhuje, aby predseda EK vzišiel z politickej frakcie, ktorá zvíťazí vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Pod materiál sa podpísali okrem Kohla, Delorsa a Santera aj bývalí premiéri Giuliano Amato (Taliansko), Jean-Luc Dehaene (Belgicko), Felipe Gonzales (Španielsko), Maria Lourdes Pintassilgo (Portugalsko), nemecký exkancelár Helmut Schmidt, bývalý portugalský prezident Mario Soares, niekdajší predseda EK Roy Jenkins a bývalí komisári Etienne Davignon, Karel Van Miert (obaja Belgicko) a Peter Sutherland (Írsko).
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab