Objektívna informácia je v súčasnosti minimálne taká dôležitá ako potraviny, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Dostane sa k nej aspoň ten, kto si v potravinovom balíčku, ktoré zhadzujú Američania z lietadiel, nájde aj malý tranzistorový rádioprijímač.
Z plastovej skrinky, vysielajúcej na VKV znejú momentálne aj informácie z Nemecka - v afganských jazykoch dari a paštu vysiela spravodajské relácie taktiež nemecká rozhlasová stanica Deutsche Welle.
Vysielanie nemeckej rozhlasovej stanice pre Afgancov trvá denne 110 minút, o 30 minút viac ako pred vypuknutím krízy.
Ide o informácie, ktoré nevyjadrujú záujmy ani jednej z oboch strán konfliktu. V Afganistane nehrá národná televízia prakticky nijakú úlohu, zahraničná je zakázaná a vydávať noviny v krajine, kde 90 percent obyvateľstva nevie písať ani čítať by nemalo zmysel. Zostáva teda rozhlas, z ktorého znie vysielanie BBC, Hlas Ameriky a Deutsche Welle.
"Najľahšou obeťou demagogických prejavov sú práve analfabeti," tvrdí Günter Knabe, vedúci ázijských programov v Deutsche Welle. Práve z týchto dôvodov sa jeho kolektív snaží o jasnú formuláciu správ a o pohľad z viacerých strán.
"Hovoríme o vojenských útokoch v Afganistane, nie o vojne proti Afganistanu," informuje Knabe.
Pri zostavovaní spravodajstva sa redaktori Deutsche Welle spoliehajú hlavne na informácie z vlastných zdrojov, nechajú hovoriť svojich spolupracovníkov z Pakistanu. Navštíviť priamo Afganistan je v dnešnej dobe životu nebezpečné.
Afganskej redakcii Deutsche Welle vychádzajú v ústrety predovšetkým predstavitelia opozičnej Severnej aliancie. Všetky pokusy dostať pred mikrofón aspoň jednu vedúcu osobnosť Talibanu, stroskotali. "Buď sú na mítingu, alebo sa modlia," tvrdí v rozhovore pre SZ Günter Knabe.