Praha 15. októbra (TASR) - Ľudské práva z pohľadu rôznych civilizačných okruhov sú hlavnou témou dnešného prvého pracovného dňa piateho ročníka konferencie Fórum 2000, ktorá v nedeľu na Pražskom hrade slávnostne odštartovala prejavom českého prezidenta Václava Havla. Hlavnou témou tohtoročného piateho a posledného ročníka sú Ľudské práva a hľadanie globálnej zodpovednosti.
Medzi poprednými osobnosťami z celého sveta sa dnes objaví napríklad bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý v noci pricestoval do Prahy. Jeho pobyt budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s odvetnými americkými akciami proti teroristom v Afganistane. Návštevu Prahy však v nedeľu zrušil najvyšší tibetský duchovný vodca dalajláma.
Rokovanie popredných osobností a intelektuálnych autorít z celého sveta ovplyvnia posledné udalosti vo svete po septembrových teroristických útokoch na USA.
Aj prezident Havel v úvodnom prejave zdôraznil, že útok z 11. septembra je treba vnímať ako barbarskú akciu teroristov, voči ktorým musí bojovať celosvetová koalícia. Podľa neho je to však zároveň odkaz, varovanie či výzva tejto civilizácii. "Usáma bin Ládin nevymyslel ani guľomet, ani lietadlo, ani počítač, ani bakteriologickú zbraň," dodal.
Konferenciu sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré zaisťuje asi 200 policajtov spolu s príslušníkmi Hradnej stráže. Päť najvýznamnejších hostí dostane 24-hodinovú ochranu. Počas medzinárodnej konferencie budú niektoré časti Pražského hradu uzatvorené, prípadne bude ich prevádzka pre návštevníkov obmedzená.
Vyvrcholením konferencie má byť Pražská deklarácia, ktorá by mala zhrnúť všetko, čo sa na konferenciách odohralo za posledných päť rokov a mala by priniesť akúsi víziu do budúcnosti.
Okrem Billa Clintona by sa mali v Prahe objaviť napríklad bývalý maďarský prezident Árpád Göncz, jordánsky princ Hasan bin Talál, ruský ekonóm a politik Grigorij Javlinskij, bývalý juhoafrický prezident Frederick Willem de Klerk, ako aj zakladateľ a prezident organizácie Lekári bez hraníc Bernard Kouchner.
Nemali by chýbať ani izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres, kubánsky disident Elizardo Sánches Santa Cruz či držiteľ Nobelovej ceny za mier z roku 1986 Elie Wiesel, ktorý je jedným zo zakladateľov projektu Fórum 2000.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) dem