EÚ: Najdôležitejšie udalosti 12. októbra

BRATISLAVA 15. októbra (SITA) - FT: OSI kritizuje Slovensko kvôli menšinám Britský denník Financial Times si všíma správu organizácie Open Society Institute (OSI) o plnení politických kritérií v desiatich kandidátskych krajinách na vstup do

Európskej únie. Správa sa zaoberá nezávislosťou súdnictva a ochranou menšín a kritizuje Európsku úniu a kandidátske krajiny za systematické zlyhávanie pri zabezpečovaní práv menšín. Hoci Európska únia, Komisia a Parlament urobili mnoho pre zlepšenie situácie, cituje ďalej správu Financial Times, mali by zabezpečiť väčšiu konzistentnosť vo vlastných zákonoch na ochranu menšín a postarať sa, aby tieto kritériá prijali aj kandidátske krajiny. Rómska menšina hlavne na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a v Českej republike je stále vystavovaná rozšírenej diskriminácii.

BRUSEL: EÚ a Afrika spoločne za prevenciu konfliktov

Európska únia a viac než 50 afrických krajín sa vo štvrtok dohodli, že budú užšie spolupracovať v boji proti chudobe a pri prevencii konfliktov v Afrike. Ministri na jednodňovom stretnutí EÚ-Afrika v Bruseli odsúdili teroristické útoky na USA 11. septembra a vyzvali na urýchlenú ratifikáciu všetkých konvencií OSN týkajúcich sa medzinárodného terorizmu. "Stretnutie potvrdilo spoločnú vôľu na globálne partnerstvo medzi Afrikou a Európou," uviedol belgický minister zahraničia Louis Michel. Stretnutie bolo zamerané na prípravu summitu EÚ-Afrika v roku 2003.

EÚ: Aerolínie žiadajú EK o vyššiu štátnu pomoc

Predstavitelia európskych aerolínií sa v piatok stretli s komisárkou EÚ pre dopravu Loyolou de Palaciovou, aby požiadali o ďalšiu štátnu pomoc pre krízou zasiahnutý sektor leteckej dopravy. Stretnutie sa uskutočnilo len dva dni po tom, čo Európska komisia schválila balíček časovo limitovanej štátnej pomoci pre letecké spoločnosti v EÚ. Asociácia európskych aerolínií tento krok privítala, no tvrdí, že súčasná kríza je taká veľká, že potrebujú viac. EK svojim krokom umožnila kompenzáciu škôd priamo spojených s mimoriadnymi okolnosťami, keďže letecký sektor ovplyvnili udalosti z 11. septembra.

SNS: Vyzývajú Dzurindu odvolať vicepremiéra Csákyho

Na odvolanie vicepremiéra Pála Csákyho z funkcie za neplnenie povinností v oblasti starostlivosti a ochrany národnostných menšín, najmä v prípade rómskej menšiny, a poškodzovanie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí, vyzvala dnes predsedu vlády Mikuláša Dzurindu Slovenská národná strana (SNS). Ako hlavný dôvod takého kroku označil dnes pred novinármi prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška skutočnosť, že Csáky nezrealizoval ani jeden projekt v prospech rómskej menšiny a pri presadzovaní záujmov menšín uprednostňoval vždy maďarskú. Podľa neho výsledkom nečinnosti Csákyho ako aj celej vlády je hodnotiaca správa o ochrane menšín na Slovensku z dielne Georgea Sorosa (Open Society Foundation), čo bude podkladom aj pre spracovanie pravidelného hodnotenia kandidátskej krajiny Európskej únie (EÚ) zo strany Európskej komisie (EK). Ako upozornil, táto správa konštatuje, že v SR existuje segregácia rómskej menšiny najmä v oblasti bývania a školstva.

SR: Sčítanie fariem na Slovensku bude stáť 2 milióny eur

Sčítanie fariem, ktoré sa na Slovensku uskutoční v novembri a decembri tohto roka, bude stáť daňových poplatníkov 2 mil. eur. "Sčítanie fariem je dobre pripravené a bude krokom pre vstup SR do Európskej únie (EÚ). Zároveň to pre Slovensko bude znamenať možnosť čerpať štrukturálne fondy z EÚ na rozvoj poľnohospodárstva a regiónov," povedal v súvislosti s organizáciou sčítania radca Veľvyslanectva Talianska v SR Sebastiano Fulci.

"Údaje sa budú zisťovať k 31. októbru a predbežné výsledky sčítania by mali byť známe v období apríl až máj budúceho roka, projekt sa však oficiálne skončí až v októbri 2002," informoval v piatok predseda Štatistického úradu SR Peter Mach. Sčítanie vykoná 9 152 sčítacích komisárov v 9 312 obvodoch, ktorí prevedú sčítanie 796 652 domácnosti a 21 630 poľnohospodárskych jednotiek.

RIS: Sterilizácia rómskych žien je verejným tajomstvom

Správa Open Society Institute (OSI), ktorá kritizuje SR najmä v oblasti postavenia Rómov je podľa predsedu Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexandra Patkolóa objektívna. Informácie o nelegálnej sterilizácii rómskych žien, ktoré správa uvádza, považuje Patkoló za pravdivé. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede, Rómky prevažne z východného Slovenska sterilizujú lekári "na čierno" počas bežných alebo popôrodných gynekologických zákrokov. Tento problém sa podľa predsedu RIS ťahá už od čias socializmu, kedy boli Rómky pri sterilizácii finančne motivované. V súčasnosti je "čierna" sterilizácia rovnako ako úžera a úplatkárstvo verejným tajomstvom, o ktorom treba hovoriť a nezatvárať pred ním oči. RIS vie "o čiernej" sterilizácii približne rok, no doteraz nepodala trestné oznámenie. "Vecné dôkazy, ktoré by mohli viesť k obvineniu môže poskytnúť Anna Koptová z košickej Kancelárie právnej ochrany etnických menšín," dodal Patkoló.

BRUSEL: Louis Michel sa stretne s veľvyslancami OIC

Podpredseda belgickej vlády, minister zahraničných vecí a súčasný predseda Rady ministrov Európskej únie Louis Michel sa dnes stretne s veľvyslancami Organizácie islamskej konferencie (OIC) v Bruseli. Islamské krajiny združené v OIC v stredu na zasadnutí ocenili minulotýždňové vyjadrenie amerického prezidenta Georga W. Busha, že je potrebné vytvoriť Palestínsky štát. Vyzvali ho však, aby svoje slová premenil v činy. "Ide o veľmi významný a pozitívny posun," komentoval Bushove stanovisko emir Kataru šejk Hamad bin Khalifa al-Thani. "Neostáva nám nič iné, než vyjadriť nádej, že Spojené štáty prejdú od slov k činom," dodal v prejave pred zástupcami 56 členských krajín OIC.

ANNAN: Nobelova cena mieru je pre OSN obrovským uznaním

Je to úžasné a veľké uznanie pre svetové spoločenstvo, reagoval v piatok generálny tajomník Organizácie spojených národov (OSN) Kofi Annan, keď sa dozvedel, že spolu s OSN získal Nobelovu cenu za mier. "Je to úžasný pocit a veľké povzbudenie pre nás a celú organizáciu za prácu, ktorú sme robili doteraz," uviedol. V súvislosti so septembrovými útokmi na USA K. Annan vyhlásil, že udelenie Nobelovej ceny za mier je veľkou zodpovednosťou v týchto ťažkých chvíľach, ale zároveň posilnením v úsilí za presadzovanie mieru. Nórsky výbor pre Nobelove ceny ocenil OSN a 63 ročného generálneho tajomníka organizácie za prácu pre mier na celom svete. Ako uviedol, Annan priniesol nový život do svetovej organizácie a bojoval za ľudské práva a proti AIDS i proti medzinárodnému terorizmu.

POLÍCIA: Na Akadémii PZ európski experti na finančnú kriminalitu

Akadémia Policajného zboru v Bratislave dnes a v sobotu hostí medzinárodných expertov na organizovanú finančnú trestnú činnosť a korupciu, ktorí sa zúčastňujú dvojdňového kolokvia s názvom Cezhraničná organizovaná finančná kriminalita a korupcia. Medzinárodná konferencia o tejto problematike sa koná každoročne v jednom zo štátov združených vo Visegradskej štvorke. Jej organizátorom je tentoraz Akadémia Policajného zboru v Bratislave v spolupráci s holandskou univerzitou v Tilburgu a Výcvikovým centrom holandskej polície vo Warnsvelde. Konferencia sa zaoberá cezhraničnými tokmi peňazí a praním špinavých peňazí v Európe, protikorupčnou stratégiou v strednej, východnej a západnej Európe, cezhraničnými daňovými podvodmi a podvodmi v oblasti cla a DPH, finančným vyšetrovaním a organizovaným zločinom. Na konferencii sa zúčastňujú aj významní vysokí policajní špecialisti z Holandska, Veľkej Británie, Nemecka, Rakúska a Švajčiarska.

ORGOVÁNOVÁ: Víta vypracovanie správy OSI o ochrane menšín v SR

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová víta Správu o ochrane menšín na Slovensku, ktorú vypracovala Open Society Institute. V súvislosti s legitímnou kritikou slovenskej vlády však treba podľa nej zdôrazniť fakt, že správu vypracovala mimovládna organizácia, ktorej postoje k aktivitám vlády a orgánov verejnej správy bývajú väčšinou kritické. Segregácia v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a bývania - tak ako to konštatuje správa - je však podľa Orgovánovej v niektorých prípadoch bohužiaľ realitou. Mnohé rómske deti sa vzdelávajú v segregovaných triedach, k čomu ich podľa splnomocnenkyne núti školský systém na úrovni základných škôl. V mnohých aspektoch sa však správa OSI pohybuje v rovine nepresností a domnienok. Kompetencie splnomocnenca vlády SR, ku ktorým sa materiál vyjadruje, nie sú úplne jednoznačné.

KOVÁČOVÁ: Figeľa čaká ešte šesť týždňov prerušovanej rehabilitácie

Štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jána Figeľa čaká ešte šesť týždňov liečby v Národnom rehabilitačnom centre (NRC) v Kováčovej (okres Zvolen), ktoré však koncom októbra preruší, aby sa 26. októbra ako hlavný vyjednávač zúčastnil na ďalšom kole rokovaní s Európskou úniou a 30. a 31. októbra s NATO. Jeho zdravotný stav sa zlepšuje, lekári sú spokojní s procesom hojenia, prognóza je dobrá, ale rehabilitáciu nemožno urýchliť. Preto sa o čas prerušenia bude rehabilitácia neskôr nastavovať a na medzinárodných rokovaniach sa J. Figeľ nezaobíde bez fixačného goliera. Dnes to na tlačovej besede v Kováčovej uviedol riaditeľ NRC Myron Malý.

KOŠICE: Zasadnutie Spoločného parlamentného výboru EÚ-SR

Prehliadkou hraníc s Ukrajinou, vybraných rómskych osád, stretnutím s rómskymi predstaviteľmi mimovládnych organizácií, záujmových združení a podnikateľov sa v pondelok začne stretnutie Spoločného parlamentného výboru Európskej únie a Slovenska (SPV EÚ-SR). Dominantnými témami hlavnej časti 12. zasadnutia SPV v utorok v Košiciach bude rómska problematika a implementácia práv národnostných menšín na Slovensku, ako aj ekonomické otázky a finančná pomoc SR, proces rozširovania Únie, vývoj a stratégia bilaterálnych negociačných rokovaní EÚ-SR, či pripravenosť SR na vstup do EÚ.

TÓTHOVÁ: Správa OSI je zlou správou pre Slovensko

Za zlú správu pre Slovensko považuje poslankyňa za HZDS a členka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnosti Katarína Tóthová monitorovaciu správu mimovládnej organizácie Open Society Institute (OSI). Aj keď podľa nej určité časti nie celkom objektívne odrážajú postavenie Rómov na Slovensku, správa jasne potvrdzuje dve skutočnosti a to, že vicepremiér pre ľudské práva a menšiny Pál Csáky sa jednoznačne neosvedčil vo svojej funkcii. Druhou je, že dôvody na jeho odvolanie existovali a existujú a odvolaný nebol len preto, lebo vládna koalícia uprednostnila udržanie vládnych kresiel pred riešením existujúcich problémov v oblasti ľudských práv v SR, konštatuje vo svojom vyhlásení Tóthová.

FIGEĽ: Verí v schopnosti EÚ a reálny základ Verheugenovho optimizmu

Optimizmus komisára pre rozšírenie EÚ Güntera Verheugena má reálny základ, vyhlásil v piatok na tlačovej besede v Kováčovej v okrese Zvolen štátny tajomník ministerstva zahraničia a hlavný vyjednávač Ján Figeľ reagujúc na komisárov štvrtkový prejav v Štúrove. Dodal však, že "je na SR, či optimizmus naplní" a slová G. Verheugena by mali byť výzvou na zvýšenie vnútorného výkonu SR. Štátny tajomník vyzdvihol dynamiku SR pri plnení integračných kapitol po helsinskom summite a vyslovil presvedčenie, že negociačné rozhovory sa dokončia v budúcom roku a po roku 2002 príde čas ratifikácií. O pripravenosti EÚ na prijatie kandidátskych krajín, ktorú pre poľnohospodársku dotačnú politiku EÚ spochybnil vo štvrtok podpredseda vlády Ivan Mikloš, vyjadril názor, že EÚ zatiaľ vždy našla dosť politickej vôle a konsenzu na reformné kroky. Priznal nutnosť zmien v poľnohospodárskej politike EÚ, ale zároveň zdôraznil trend rastu efektivity Únie.

EKONOMIKA: Británia zmrazí majetok ďalším 38 podozrivým

Britská vláda zverejnila v piatok zoznam ďalších 38 organizácií a jednotlivcov, ktorých účty mieni zmraziť pre podozrenie z prepojenia na teroristické skupiny. Zoznam zahŕňa šesť organizácií a 32 ľudí. Osem z nich figuruje pritom už aj na samostatnom zozname, ktorý v marci vydala Organizácia spojených národov (OSN). Najnovší britský krok je súčasťou medzinárodného úsilia o zablokovanie finančných zdrojov teroristickým skupinám na celom svete, ktoré sa zintenzívnilo najmä po udalostiach z 11. septembra v Spojených štátoch. Nový zoznam zahŕňa mená organizácií ako Al-Hamati Sweets Bakeries, Al-Nur Honey Press Shops a Al-Shifa Honey Press, ktoré majú všetky sídlo v Jemene. Jednotlivci na zozname majú trvalé bydlisko v Pakistane, Jemene, Egypte a Nemecku. Jedna z osôb, Ayadi Chafiz bin Muhammad, má však niekoľko prezývok a adries, pričom jedna z nich je aj v severnom Londýne.

EÚ: Požiada kandidátske krajiny, aby zlepšili kontrolu hraníc

Septembrové teroristické útoky na Spojené štáty a boj proti terorizmu by mohli prinúť Európsku úniu (EÚ), aby trvala na tom, že kandidátske štáty zlepšia bezpečnosť a ochranu hraníc, povedal v piatok komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen. Podľa neho útoky na Spojené štáty postavili európsku pätnástku pred výzvu, aby posilnila svoju schopnosť čeliť hrozbe terorizmu. EÚ reagovala zlepšenou spoluprácou v oblasti spravodlivosti a vnútra, skonštatoval Verheugen na tlačovej konferencii v lotyšskej Rige. Budúci týždeň sa v Belgicku stretnú hlavy členských štátov EÚ na neformálnom summite, ktorého výsledkom by mali byť ďalšie odporúčania. "Netvrdím, že tieto odporúčania ovplyvnia prípravy na rozširovanie v oblasti spravodlivosti, vnútornej bezpečnosti či ochrany hraníc," povedal Verheugen. "Už som vysvetlil, že ak bude potrebné zlepšiť našu kapacitu boja proti terorizmu, posunieme predvstupovú stratégiu, takže kandidátske krajiny budú schopné splniť tieto priority ešte pred ich vstupom," uviedol európsky komisár.

EÚ: Letiskám hrozí zavretie kvôli zníženiu poistného krytia

Európskym letiskám hrozí, že by v krátkom čase mohli byť zavreté po neúnosných nákladoch na poistenie vojnového rizika v súvislosti so septembrovými útokmi na Washington a New York, vyhlásil v piatok nemenovaný predstaviteľ leteckého priemyslu. Medzinárodný výbor letísk, ktorý reprezentuje viac ako 450 letísk zodpovedných za 90 percent európskej komerčnej dopravy, uviedol, že poistné spoločnosti znížili svoj tretinový podiel zodpovednosti vojnového rizika ponúknutý letiskám na čiastku od 5 mil. do 50 miliónov amerických dolárov na poistnú udalosť z predchádzajúcej jednej miliardy amerických dolárov na jednu poistnú udalosť pred 11. septembrom. "Prudko znížené poistné krytie proti teroristickým činom alebo vojne, ktoré v súčasnosti navrhujú poistné spoločnosti, je neadekvátne a v krátkom čase pravdepodobne zatvorí dvere európskych leteckých spoločností, ak sa nenájde iné riešenie," uvádza sa v stanovisku Medzinárodného výboru letísk.

EÚ: Ministri obrany o urýchlení budovania vlastných vojenských síl

Ministri obrany členských štátov EÚ sa na svojej neformálnej schôdzke v Bruseli zhodli na potrebe urýchlenia procesu budovania vlastných vojenských kapacít a najmä jednotky rýchlej reakcie. Podľa pôvodného plánu by tá o sile 60 tisíc mužov mala byť plne pripravená v roku 2003, ale už koncom roka by mala byť schopná plniť nenáročné misie humanitárneho typu. Ministri obrany EÚ poverili zároveň vysokého predstaviteľa EÚ pre obrannú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu, aby vypracoval koncept zlepšenia spolupráce vojenských spravodajských služieb s napojením sa na civilné spravodajské služby za účelom účinnejšieho boja proti terorizmu. Spojené štáty majú po nedávnych teroristických útokoch priaznivejší pohľad aj na ďalšie rozširovanie Severoatlantickej aliancie. Podľa nemenovaného predstaviteľa NATO si tento poznatok odniesol z Washingtonu generálny tajomník Aliancie George Robertson.

EÚ: Cigarety môžu byť po vstupe drahšie až o 100 %

Zvýšenie spotrebnej dane z tabaku a tabakových výrobkov na minimálnu hranicu požadovanú Európskou komisiou by pre Slovenskú aj Českú republiku prinieslo po vstupe do Európskej únie (EÚ) bez prechodného obdobia v tejto kapitole viac ako 100-percentné zvýšenie cien. Po spoločnom rokovaní to uviedli ministerka financií SR Brigita Schmögnerová a jej český rezortný kolega Jiří Rusnok. Podľa Schmögnerovej by takéto výrazné zvýšenie cien znamenalo pokles výroby tabaku a tabakových výrobkov a zvýšilo by tiež riziko nelegálneho dovozu týchto tovarov. J. Rusnok potvrdil, že Česká republika bude požadovať v tomto smere prechodné obdobie do roku 2007, počas ktorého by sa spotrebná daň zvýšila na minimálnu hranicu požadovanú zo strany EÚ. Schmögnerová dĺžku prechodného obdobia požadovaného Slovenskou republikou bližšie nešpecifikovala, podľa jej slov bude závisieť od rokovaní s Európskou komisiou.

hd

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 7. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 2. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 3. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 4. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 7. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 8. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 9. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 10. Detské zúbky sú veda
 1. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 6 148
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 5 155
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 2 999
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 497
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 483
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 407
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 397
 8. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 190
 9. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni. 949
 10. Kedy sa refinancovanie oplatí? 934

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.

Neprehliadnite tiež

Svet

Saudská Arábia dovolí ženám šoférovať

Opatrenie začne platiť od júna budúceho roku.

Svet

Varšava sa nevzdáva, Nemci reparácie rázne odmietajú

Poľská premiérka tvrdí, že ide o otázku historickej spravodlivosti.

Svet

Trump je pripravený na vojenský zásah proti Severnej Kórei

Ak to bude potrebné, Trump je pripravený zasiahnuť proti KĽDR.

Svet

Prezident bosnianskej Republiky srbskej chce presadiť vojenskú neutralitu

O vstupe Bosny a Hercegoviny do NATO, by mali podľa Milorada Dodika rozhodnúť občania.