Kuvajt 14. októbra (TASR) - Kuvajtská vláda zbavila dnes štátnej príslušnosti svojho občana Sulajmana abú Ghajsa, ktorý je hovorcom teroristickej organizácie al-Kajdá Usámu bin Ládina.
Sulajman abú Ghajs bol pozbavený občianstva na dnešnom pravidelnom zasadaní kuvajtskej vlády "v štátnom záujme a v súlade s čl. 14 zákona o štátnej príslušnosti z roku 1959", uvádza sa v komuniké kuvajtského kabinetu.
Od začiatku amerických odvetných úderov proti Afganistanu sa hovorca teroristickej organizácie abú Ghajs trikrát objavil vo vysielaní katarskej satelitnej televízie al-Džazíra. V svojich vystúpeniach vyzval moslimov na útoky proti USA, ich občanom a záujmom.
Odobratie kuvajtského občianstva abú Ghajsovi kvôli kontaktom s teroristickou sieťou al-Kajdá avizoval už v stredu podpredseda vlády a minister zahraničných vecí šejk Sabáh al-Ahmad as-Sabáh, ktorý dnešnému zasadaniu vládneho kabinetu predsedal.
"To, čo robí, nie je iba zradou, ale zločinom proti svojej krajine," vyhlásil vicepremiér a pripomenul, že na abú Ghajsa je v Kuvajte vydaný zatykač. Kuvajtské bezpečnostné sily dnes vypočuli jeho brata Muhammada abú Ghajsa, ktorý hovorcu al-Kajdá zastupuje vo finančných a obchodných záležitostiach.
Podľa francúzskej agentúry AFP Sulajman abú Ghajs v Kuvajte do júna tohto roka vyučoval náboženstvo a do Afganistanu aj so svojou rodinou odišiel iba pred šiestimi týždňami. Rodina sa však koncom septembra do emirátu vrátili kvôli chorobe Sulajmanovej manželky.
Súčasný blízky spolupracovník Usámu bin Ládina sa narodil v roku 1965 a po štúdiu islamu ho ministerstvo pre náboženské záležitosti vymenovalo za imáma mešity. Počas irackej okupácie Kuvajtu sa stal aktívnym členom Moslimského bratstva. Po jej skončení naďalej v mešite predčítaval Korán, avšak kvôli jeho verejnej kritike vlády ho ministerstvo zakrátko odvolalo.
V roku 1992 opustil Moslimské bratstvo na znak nesúhlasu s ich účasťou na voľbách do parlamentu a v roku 1994 bojoval v radoch moslimských ozbrojencov v Bosne. Napriek jeho častým zahraničným cestám o jeho členstve v al-Kajdá nikto nevedel.
V lete 2001 ho ministerstvo pre náboženské záležitosti prepustilo z funkcie učiteľa náboženstva kvôli 15-dňovej neospravedlnenej absencii v zamestnaní. Podľa kuvajtskej tlače v posledných týždňoch niektorým svojim známym prezradil, že členmi al-Kajdá je približne 20 Kuvajtčanov.