Celkový počet prípadov nakazenia antraxom sa tak zvýšil v celých USA na deväť, z toho osem len v samotnom štáte Florida.
Potvrdil to dnes pre televíznu stanicu Fox News minister zdravotníctva USA Tommy Thompson. Podľa jeho slov šírenie smrteľných spór antraxu prostredníctvom pošty môže byť teroristickým útokom, no nemusí za ním nevyhnutne stáť sieť al-Kajdá saudskoarabského teroristu Usámu bin Ládina, ktorá je podozrivá z atentátov na New York a Washington z 11. septembra.
Minister zdravotníctva zrekapituloval doterajšiu bilanciu vyčíňania antraxovej infekcie v USA, ktorá si dosiaľ vyžiadala život jedného muža - 63-ročného fotoreportéra Roberta Stevensa z bulvárneho periodika Sun v meste Boca Raton na juhu Floridy.
Okrem neho sa potvrdili prípady nákazy baktériou u dvoch jeho spolupracovníkov v tom istom meste a jeden prípad v New Yorku u zamestnankyne televíznej stanice NBC.
Najnovšie prípady nákazy nebezpečnými antraxovými spórami na Floride potvrdili dnešné testy u piatich zamestnancov mediálnej korporácie American Media Inc., kde pracoval aj Stevens, ktorý zomrel na následky smrteľnej nákazy 5. októbra. Podľa lekárskych úradov je zdravotný stav všetkých piatich nakazených osôb v poriadku. Všetci údajne berú lieky a normálne chodia do práce.
Najnovší prípad podozrivej zásielky s neznámym bielym práškom, ktorý sa objavil v nevadskej pobočke softvérového gigantu Microsoft, je zatiaľ v štádiu vyšetrovania. Úrady však nepredpokladajú pozitívny výsledok testov.
Zatiaľ čo v prípade Floridy išlo o pľúcny antrax, ktorý je najnebezpečnejšou formou ochorenia s najvyššou mierou úmrtnosti, v prípade nakazenej pracovníčky NBC v New Yorku ide o kožnú formu antraxu, ktorá údajne nemusí byť tak nebezpečná, pokiaľ sa včas začne s efektívnou liečbou. Pri potvrdení antraxovej infekcie sa postihnutá osoba musí ihneď izolovať a podáva sa jej antibiotikum Ciproflaxín.
Podľa slov amerického ministra zdravotníctva je posielanie baktérií antraxu "určite" teroristickým činom, avšak nemusí byť nutne dielom bin Ládinovej teroristickej siete al-Kajdá. Podľa neho to mohol urobiť "niekto zlej vôle".
"Nemáme zatiaľ žiadne bezprostredné hrozby nijakého chemického ani biologického útoku v Amerike," uzavrel Thompson.
Na druhej strane minister spravodlivosti USA John Ashcroft nevylučuje spojitosť medzi prípadmi nákazy baktériou antraxu v amerických mestách a bin Ládinovou sieťou al-Kajdá. Túto možnosť nevylúčil ani americký viceprezident Dick Cheney, ktorý sa v sobotu vyjadril, že by nebolo prekvapením, keby za týmito akciami stál bin Ládin so svojou organizáciou.
Hoci podľa jeho slov zatiaľ nie sú k dispozícii dostatočné dôkazy o vzájomnej súvislosti, prípady v New Yorku a na Floride sú podozrivé a treba vychádzať z predpokladu, že spojitosť tu existuje.
Podľa Cheneyho majú Spojené štáty americké dostačujúce dôkazy o tom, že bin Ládinovi stúpenci absolvovali tréning týkajúci sa spôsobu rozširovania biologických a chemických zbraní. Nie je však známe, či disponujú aj prostriedkami ich rozširovania.