V urýchľovači čiastočiek v americkom Brookhavene sa stalo niečo nevídané. Fyzici experimentovali s jedným druhom elementárnych častíc zvaným myóny. Keď ich vystavili pôsobeniu magnetických polí, reagovali myóny úplne inak ako by mali podľa v súčasnosti platného štandardného modelu.
Tento model v stručnosti hovorí, že elementárne častice tvoria základné stavebné kamene vesmíru a teda aj nášho sveta. Týmito stavebnými kameňmi sú leptóny - je to skupina elementárnych častíc, ktoré interagujú iba slabo, a ak sú elektricky nabité, aj elektromagenticky, napr. elektróny, neutrína a myóny, ďalej mezóny - stredne ťažké elementárne častice, nukleóny (spoločný názov pre protón a neutrón) a hyperóny. Nukleóny a hyperóny sa súhrnne nazývajú baryóny.
Teoretickí fyzici už dlhší čas spochybňujú univerzálnu platnosť štandardného modelu. Teória, ktorá popisuje základné konštrukčné princípy sveta, sa im zdá príliš komplikovaná a miestami nelogická.
Alternatívna teória sa nazýva supersymetria. Tá hovorí, že všetky známe elementárne častice majú svoje "náprotivky", ktoré však s nimi len veľmi slabo interagujú a preto sa dajú ťažko dokázať, tobôž zachytiť. Nečakané správanie myónov dalo teoretikom do ruky prvýkrát nepriame dôkazy. Len supersymetrické náprotivky môžu podľa medzinárodného tímu vedcov z Nemecka, Ruska, Japonska a USA vysvetliť "tancujúce" myóny.
"Ak chceme popísať svet, musíme do rovníc štandardného modelu niečo doplniť," povedal k novým poznatkom z Brookhavenu Frank Wilczek z Massachusettského inštitútu technológií (MIT) v Bostone. S týmito dodatkami bude celý model "oveľa krajší a jednotnejší".
Po nepriamych dôkazoch o náprotivkoch myónov by mohli čoskoro nasledovať priame. Neďaleko Chicaga začne onedlho pracovať nový urýchľovač Tevatron, ktorý by mohol dodať dostatok energie na dokázanie týchto častíc.