Sydney 14. októbra (TASR) - Časť odletovej haly na letisku v austrálskom meste Sydney dnes evakuovali pre podozrenie prítomnosti antraxu. Oblasť bola uzavretá a je strážená políciou.
Hala bola uzavretá po tom, ako úrady letiska ohlásili prítomnosť neznámej škatule obsahujúcej podozrivý biely prášok. Na expertízu boli hneď privolaní experti pre narábanie s nebezpečným materiálom.
Podľa hovorcu letiskovej kontroly podozrivú škatuľu nechali položenú v blízkosti jedného z check-in pultov pracovníci letiska. V krabici sa nachádzali kupóny. Personál letiska však na nej dnes ráno objavil materiál, ktorý sa im zdal podozrivý a nebezpečný na kontakt. Zavolali preto políciu, expertov a oblasť ihneď evakuovali.
"Je to zatiaľ len bezpečnostné opatrenie. Je zrejmé, že v tomto smere teraz všade panuje zvýšená citlivosť," povedal hovorca. Dodal, že na bezpečný presun podozrivej škatule z letiska sa momentálne pripravujú požiarnici v biologicky odolnom odeve. Incident, ktorý si vyžiadal evakuáciu asi polovice odletovej haly, nespôsobil meškanie príletov ani odletov, dodal hovorca.
Úrady letiska v Sydney zatiaľ nemajú informácie o povahe nájdeného prášku, no podľa správ miestnych médií je substancia nájdená na škatuli podobná prášku, aký sa našiel na listoch zaslaných do Spojených štátov amerických a obsahoval baktérie antraxu.
Podľa potvrdených správ jeden muž - fotoreportér bulvárneho periodika Sun na juhu Floridy - v dôsledku kontaktu s baktériami antraxu zomrel a sedem jeho spolupracovníkov malo na prítomnosť baktérií pozitívny test. V New Yorku potvrdili testy nakazenie antraxom u jednej pracovníčky televíznej stanice NBC a podozrivé zásielky s pozitívnym testom na prítomnosť baktérií prišli aj do denníka New York Times a nevadskej pobočky softvérovej firmy Microsoft v meste Reno.
Austrálsky minister zdravotníctva Michael Wooldridge oznámil, že už v piatok zasadala komisia predstaviteľov zdravotníctva, ktorí sa stretli na telekonferencii, aby prediskutovali plány pre prípad biologického a chemického útoku. Podľa ministra sa Austrália na možnosť takejto hrozby pripravovala už pred letnými olympijskými hrami v Sydney v roku 2000.
"Bola by to výzva (ak by došlo k útoku), no bola by to výzva pre akúkoľvek krajinu. Nikdy predtým sme nemali do činenia s ničím podobným. No myslím si, že s ohľadom na to, ako je možné sa na takúto hrozbu vôbec pripraviť, sme pripravení najlepšie ako vieme," povedal Wooldridge.
Austrália je pevným zástancom odvety Washingtonu na teroristické útoky z 11. septembra a na pomoc vo vojne USA proti terorizmu ponúkla 150 svojich elitných vojakov, niekoľko vojnových lodí a letectvo.