Paríž 31. marca (TASR) - Ak chceme zabrániť tomu, aby nás teroristi zabíjali, aby nám diktovali spôsob ako máme žiť, musíme sa im postaviť na odpor. Napísal to vo svojom článku o najhorších atentátoch v dejinách Španielska, ku ktorým došlo 11. marca tohto roku, odchádzajúci španielsky premiér José María Aznar v dnešnom vydaní francúzskeho denníka Le Monde.
Iní tvrdia, že riešením je uzavrieť mier, rokovať s teroristami, aby odišli zabíjať inde. Ale postupovať takýmto spôsobom je pre mňa neprijateľné, podobne ako aj pre milióny Španielov, uviedol Aznar. Terorizmus musí byť jednoducho porazený. To je náš dlh voči obetiam atentátov a voči spoločnosti, ktorá ich oplakáva, zdôraznil predseda španielskej vlády v článku nazvanom "Pravda o 11. marci".
Aznar ďalej informuje o činnosti španielskej vlády od prvých chvíľ nasledujúcich po explóziách, ktoré otriasli nielen Španielskom ale aj celou Európou. Podľa premiéra boli prvé podozrenia, že za útokmi stojí zakázaná baskická organizácia ETA opodstatnené, pretože dejiny potvrdzujú, že jej členovia zintenzívňovali svoje útoky práve v časoch pred voľbami. Teroristi sa vždy snažia poškvrniť krvou demokraciu v dňoch, keď sa vydávame k urnám, aby sme znovu potvrdili svoju slobodu, zdôrazňuje premiér.
Podľa Aznara pripísala spočiatku atentáty z 11. marca organizácii ETA nielen španielska vláda, ale urobili tak aj predseda baskickej autonómnej oblasti, generálny tajomník Socialistickej strany, koordinátor Zjednotenej ľavice a generálny tajomník Republikánskej ľavice Katalánska. Jediný, kto účasť ETA na útokoch poprel, bol vodca ilegálnej organizácie Batasuna, ktorá má tesné napojenie na ETA. Túto organizáciu označila za teroristickú ako Európska únia, tak aj USA.
V popoludňajších hodinách 11. marca, po objavení zvukovej nahrávky v arabskom jazyku a viacerých rozbušiek v jednom aute, ministerstvo vnútra nariadilo pátrať aj v iných smeroch, o čom hneď informovalo verejnosť, píše ďalej Aznar. Aj keď naďalej bola ETA medzi hlavnými podozrivými, vyšetrovanie nevylúčilo žiadnu inú možnosť. To sám Aznar verejne zdôraznil 12. marca. Keď vyšetrovatelia narazili na indície, ktoré ukazovali na iné stopy ako na baskických teroristov, vláda o tom bezodkladne informovala verejnosť, uvádza premiér. Už 11. marca večer vedelo celé Španielsko o smere, akým sa vyšetrovanie uberá. Dňa 13. marca boli Španieli informovaní o zatknutí podozrivých osôb a vláda informovala o všetkom, čo mohlo byť zverejnené o pátraní po páchateľoch útokov bez toho, aby sa ohrozilo vyšetrovanie.
Napriek tomu všetky tieto kroky vlády boli protivníkmi kvalifikované ako pokusy o manipuláciu verejnej mienky a vyvrcholilo to dokonca obvineniami o klamaní. Namiesto toho, aby nás podporili v najhoršej kríze v najnovších dejinách Španielska, naši protivníci vyhlásili, že zatajujeme pravdu, ťažká si v článku Aznar.
Keďže Španielsko bolo pred voľbami, pokušenie využiť situáciu vo svoj prospech bolo veľmi silné. Vo chvíli, keď bol potrebný jednotný front viac ako kedykoľvek predtým, politickí protivníci vlády sa zamerali na vyvolávanie pochybností. Podľa Aznara sa oponenti vlády snažili odvrátiť hnev verejnosti proti teroristom na hnev proti vláde, ktorá sa snažila o objasnenie faktov, vypátranie útočníkov a postavenie ich pred súd.
V závere článku Aznar uvádza, že počas svojej politickej kariéry bol vystavený často veľmi ostrým kritikám, ktoré však akceptoval, ak boli oprávnené. Z ohľadu voči voličom, ktorí mu dali dôveru počas minulých osem rokov, považuje za dôležité brániť sa voči neopodstatneným očierňovaniam a znovu zdôrazňuje, že jeho vláda hovorila Španielom pravdu.
Odchádzajúci španielsky premiér napokon dodáva, že Španielsko je národom, ktorý sa silne angažoval v boji proti terorizmu. Obrana spoločných hodnôt proti terorizmu nie je len bojom USA alebo Veľkej Británie, ale bojom proti spoločnému nepriateľovi. Terorizmus udiera tam, kde môže. Obete boli medzi príslušníkmi viacerých národov pri atentátoch v Mombase, Casablanke, Istanbule, Madride. Nikto nie je proti terorizmu chránený a nikto nemôže predstierať, že je v bezpečí. Naposledy boli zabití dvaja inžinieri v Iraku. Jeden bol z Holandska a druhý z Nemecka. Ich jediným zločinom bolo to, že sa usilovali o rekonštrukciu vedenia pitnej vody v tejto krajine.
"ETA alebo al-Káida. Rozdiel je prirodzene dôležitý, ale odpoveď na to, čo sa stalo, musí byť jediná: pevnosť, politická jednota a medzinárodná spolupráca. Každý demokrat bol cestujúcim na vlakoch do Madridu. Bol to atentát proti nám všetkým, proti všetkému v čo veríme a proti všetkému čo sme vytvorili," napísal Aznar.
Podľa španielskeho premiéra sa treba vyvarovať nevyváženým posolstvám, ktoré by verejnej mienke naznačovali ústupčivosť voči tým, ktorí nás "chcú dostať na kolená pred bombami". Toto nie je vhodná chvíľa na uvažovanie o stiahnutí španielskych vojsk z Iraku. Práve vo chvíli, keď teroristi svojím posolstvom smrti a deštrukcie požadujú našu kapituláciu. Ustúpiť im teraz by znamenalo nebezpečný precedens, ktorý by potvrdil, že tí, ktorí na nás útočia, nám vnútili svoje podmienky. To by ich presvedčilo o tom, že zvíťazili, uzavrel Aznar.