Washington 14. októbra (TASR) - Administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha v noci nadnes odmietla poslednú hrozbu organizácie saudskoarabského miliardára Usáma bin Ládina al-Kajdá o útokoch na americké a britské ciele ako "propagandu".
"Biely dom to považuje len za ďalšiu propagandu," vyhlásila jeho hovorkyňa Jennifer Millerwisová v reakcii na varovanie teroristickej siete al-Kajdá, podľa ktorého organizácia na odplatu za nálety na Afganistan podnikne útoky proti americkým a britským záujmom.
Hovorca organizácie vo vyhlásení odvysielanom katarskou satelitnou televíziou al-Džazíra okrem toho varoval Američanov a Britov - predovšetkým moslimov, deti a "všetkých, ktorí sú proti politike USA", aby necestovali lietadlami alebo nežili vo vysokých budovách.
X X X
Americké lietadlá začali v sobotu večer ďalšiu vlnu náletov na afganskú metropolu Kábul, na ktoré dopadli tri bomby. Dve bomby zasiahli podľa afganskej agentúry AIP kábulské letisko, pričom mesto znova ostalo bez elektrickej energie a platí v ňom zákaz vychádzania.
Intenzívne útoky smerovali tiež na baštu hnutia Taliban v Kandaháre a vojenské pozície okolo východoafganského mesta Džalalabád. Západní spojenci uskutočnili okrem toho sedem náletov na letisko v západoafganskom meste Herát. Ako informovala AIP, zatiaľ sa neobjavili správy o obetiach alebo podrobnosti o spôsobených škodách.
X X X
Americký prezident George W. Bush v sobotu vyhlásil, že prvá fáza vojenskej kampane proti bin Ládinovi splnila svoje ciele a bola úspechom. Ako uviedol v týždennom rozhlasovom príhovore, podarilo sa im rozvrátiť teroristickú sieť vnútri Afganistanu, oslabiť ozbrojené sily vládnuceho hnutia Taliban a ochromiť jeho protileteckú obranu.
Prezident sa tiež snažil ubezpečiť Američanov, znepokojených prípadmi nakazenia antraxom, že federálna vláda podniká mohutné prevenčné opatrenia na ochranu obyvateľov USA pred odvetnými útokmi. Američania by podľa Busha mali byť pripravení na kampaň, ktorá môže trvať mesiace, ak nie roky.
X X X
Lietadlo amerického letectva F/A-18 pri útoku na vojenský cieľ Talibanu na kábulskom letisku v sobotu minulo cieľ približne o 1600 metrov. Laserovo navádzaná bomba o hmotnosti asi 1000 kilogramov vybuchla v obytnej časti afganskej metropoly, oznámilo americké ministerstvo obrany, ktoré podľa vyhlásenia "ľutuje stratu akéhokoľvek civilného života".
Ako ďalej informoval Pentagón, podľa ktorého bol zamýšľaným cieľom bomby vojenský vrtuľník, môže trvať niekoľko dní, pokým určia presnú príčinu chyby. Podľa doterajších správ si omyl pravdepodobne vyžiadal štyri životy a ôsmich zranených.
X X X
Nigérijské úrady v meste Kano na severe krajiny nariadili nočný zákaz vychádzania a rozkaz zastreliť násilníkov po tom, ako tu pri protiamerických demonštráciách v sobotu zahynulo 20 ľudí.
Pri jednom z najnásilnejších protestov v Afrike proti náletom na Afganistan od ich začiatku minulú nedeľu sa v meste vyskytli prudké prestrelky, pričom bojujúce skupiny podpaľovali kostoly, mešity či obchody.
X X X
Švédska polícia identifikovala najmenej 15 ľudí napojených na teroristickú sieť Usámu bin Ládina al-Kajdá, ktorí žijú vo Švédsku. Ako však uvádzajú sobotňajšie vydania švédskych denníkov, nemôže ich zadržať, pokiaľ nespáchali zločin.
Podľa novín Expressen je všetkých 15 osôb pod dohľadom. Identifikované osoby často odchádzali v posledných rokoch zo Švédska. Niektoré z nich navštívili vojenské výcvikové tábory v Afganistane. O ďalších sú úrady presvedčené, že sa podieľali na financovaní činnosti al-Kajdá.