Berlín/Moskva 30. marca (TASR) - Vstup siedmich východoeurópskych štátov do Severoatlantickej aliancie nemecký denník Berliner Zeitung víta, zároveň ale upozorňuje, že v budúcnosti by medzi 26 členmi aliancie mohlo vzniknúť určité napätie, konkrétne medzi členmi zo "starého kontinentu" a ich dvoma severoamerickými partnermi.
Noviny pripomínajú, že európski členovia a Washington sa už nezhodli v názore na základné bezpečnostné otázky a faktom je, že tento spor ovplyvnil atmosféru v NATO. Niektorí dokonca spochybňovali úlohu aliancie, píše Berliner Zeitung.
Zatiaľ posledná vlna rozšírenia by mala aliancii priniesť novú energiu, treba však počítať aj s faktormi, ktoré nemožno ovplyvniť a ktoré môžu mať na vzťahy európskych a amerických členov NATO vplyv naozaj vskutku všelijaký, konštatuje Berliner Zeitung a dodáva, že z politického hľadiska pôsobí rozšírené NATO pri pohľade zvonka silnejšie.
Podľa ďalšieho nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung sedem nových členov sa už nebude musieť mlčky prizerať, ale každý z nich môže teraz v diskusii pri okrúhlom stole aliancie povedať svoj názor.
Istý symbolický význam pre alianciu predstavuje pripojenie troch pobaltských republík: Litvy, Lotyšska a Estónska, ktoré kedysi anektoval Sovietsky zväz, a tiež bývalých členov niekdajšej Varšavskej zmluvy, ktoré je symbolickou bodkou za érou studenej vojny, dodáva Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Moskve ale nepripadá zábavné, že NATO sa rozšírilo až k ruským hraniciam a netají, že ju to znepokojuje. Viedenský denník Die Presse sa ale domnieva, že ruský postoj má skôr psychologický, ako vojenský základ najmä pre to, že alianciu mnohí považujú za nepriateľský vojenský pakt, ktorý majú pod palcom Američania.
Ruské noviny Rossijskaja Gazeta však vyzývajú: Netreba robiť hystériu. Rozšírenie podľa tohto denníka nepredstavuje pre Rusko žiadnu vojenskú hrozbu. No pripúšťa, že expanziu aliancie možno považovať za úspech Západu a zlyhanie ruskej politiky.
"Neboli sme schopní postaviť sa proti rozšíreniu NATO a boli sme bezmocní, aby sme tomu zabránili," dodáva Rossijskaja Gazeta.
S tým súhlasia aj noviny Novyje Izvestija: "Už s tým nemôžeme nič urobiť. Naši bývalí priatelia a susedia smerujú na Západ. V každom prípade, musíme sa naučiť vychádzať s Európskou úniou aj NATO, musíme sa prispôsobiť," píšu.
Moskovskaja Pravda sa však domnieva, že vzťahy Ruska a NATO sú dnes na takej úrovni, že rozšírenie nemožno považovať za hrozbu. na druhej strane vstup siedmich postkomunistických štátov do aliancie znamená, že pozícia USA v NATO sa výrazne posilnila, Washington tým totiž získal lojálnych partnerov pre prípadné spory.
Aj noviny Krasnaja Zvezda upozorňujú, že sily NATO sa síce rozrástli len o 200.000 vojakov, ale aliancia významne rozšírila svoje teritórium.