SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Rusko: Nevylučujem personálne výmeny vo vláde

Keď sme vchádzali na sekretariát ministra hospodárstva, boli vchodové dvere otvorené dokorán. Rovnako ako všetky ostatné. To bola prvá odlišnosť s predchádzajúcimi 4 ministrami rezortu, s ktorými sme za 6 rokov robili rozhovor. U Ruska sa striedali ...


FOTO SME - PAVOL FUNTÁLKeď sme vchádzali na sekretariát ministra hospodárstva, boli vchodové dvere otvorené dokorán. Rovnako ako všetky ostatné. To bola prvá odlišnosť s predchádzajúcimi 4 ministrami rezortu, s ktorými sme za 6 rokov robili rozhovor. U Ruska sa striedali návštevy, minister vybehoval na chodbu telefonovať, potom podpísal desiatky dokumentov, skoordinoval program na víkend, organizoval svojich zamestnancov, aby čosi vybavili - a aby začali vybavovať hneď. Vyzeralo to tam ako v spravodajstve Markízy. PAVOL RUSKO v tom - zrejme organizovanom - chaose poskytol SME rozhovor. Skupinka neexistuje, povedal generálny prokurátor Trnka.

Ste podpredsedom vlády, ktorá pre kauzu stratila v parlamente väčšinu. Nešlo o chybný krok premiéra?

" Tých chýb bolo omnoho viac, na oboch stranách, ale vo vleku udalostí nemáte často nielen možnosť, ale ani čas sa zamýšľať. Sú chvíle, keď je akékoľvek rozhodnutie lepšie ako žiadne. Nebolo možné predlžovať vtedajší stav. Boli len dve cesty - Dzurinda alebo Mojžiš. Myslím, že rozhodnutie, ktoré padlo, bolo v tom momente jediné možné."

Keby o vás v pozícii podnikateľa, ktorým ste boli, premiér bez dôkazov vypovedal na Generálnej prokuratúre, že "zneužívate médium na dosahovanie vlastných cieľov, zasahujete do ekonomického a politického diania v krajine", ako by ste reagovali?

" To hovoril o kom?"

O podnikateľovi Milošovi Žiakovi.

" Podobné slová hovoril pred voľbami v roku 2002 o mne. Vyhlasoval, že som manipulátor, nepáčilo sa mu, ako Markíza vysiela. Každý máme silnejšie a slabšie stránky, udržať si jazyk na uzde voči médiám nepatrí u Dzurindu medzi tie silné. To však nepatrí ani medzi moje. Takým reakciám sa teda príliš nečudujem. Do výbavy ideálneho premiéra však určite nepatria."

Keďže sa situácia opakuje, nejde zo strany premiéra o hľadanie nepriateľa v silnom médiu?

" Každý z nás je nejako trafený - to sú slová premiéra Dzurindu na univerzite pred študentmi. Ktovie. Ako vidíte, sebareflexia zase je silná stránka premiéra." (smiech) "Opakujem, v takom tlaku, zhone robí každý chyby. Novinári sú v tomto smere vo výhode - majú možnosť rozmýšľať a potom udrieť na slabú stranu politika. Politik musí v priebehu kratučkej chvíle mobilizovať sily na obranu a už vôbec nie pomýšľať na útok. Ten sa od neho neočakáva a je vždy nebezpečný."

Vy by ste premiéra za také výroky ako súkromná osoba nezažalovali?

" Nezažaloval. Už som si zvykol na horšie vety od novinárov, a tiež som to neurobil."

Dôsledkom odvolania Mojžiša je však odchod siedmich členov SDKÚ.

" Asi platí, kto je bez viny, nech hodí kameňom. Aj ja som zodpovedný za výber tých ľudí, čo neskôr v rámci ANO sklamali. Ale to je už realita, ktorej sa nedá vyhnúť. Tu je problém, že tá animozita medzi nimi zašla priďaleko. Pritom Šimko a Dzurinda sú v politike už dlho, mali by vedieť zvážiť mieru plusov a mínusov takéhoto vzťahu. Dôsledky, ktoré môže vyvolať neschopnosť dohodnúť sa."

Vy sa s odídencami z ANO viete dohodnúť?

" Opaterný je jediný, ktorý odišiel do takej nejakej poloopozície. Danko, Nemcsics i Banáš jednoznačne podporujú vládny program a pri hlasovaní nie sú s ich postojmi žiadne problémy. Komunikujeme. Nedávno som sa napríklad zhováral s Jozefom Banášom, ktorý podľa vlastných slov už hlboko ľutuje, čo sa stalo. Nad rozliatym mliekom sa však plakať nedá. Ale ľudská priepasť, ktorá by nám zabránila sa spolu rozprávať, medzi nami zďaleka nie je. Politika je plná kompromisov."

Nehodnotíte spätne Dzurindove kroky z augusta za ohrozujúce reformné procesy?

" Súhlasím s výrokom jedného z členov vlády, že táto vládna koalícia dokázala, pokiaľ ide o reformy, urobiť v priebehu roka štyrikrát viac práce ako tá uplynulá v priebehu štyroch rokov. A naozaj si myslím, že najdôležitejšie zákony - možno s výnimkou rezortu zdravotníctva a sčasti školstva - už máme za sebou. Dnes sa však oplatí vydržať, pretože lopta už smeruje do prázdnej bránky. Len potrebuje čas, aby prešla cez bránkovú čiaru."

Je pravda, že máte s SDKÚ napätý vzťah?

" Nevnímam to tak. Dokonca som na poslednej koaličnej rade povedal, že čím menej poslancov má vládna koalícia, tým lepšia atmosféra je na koaličných radách." (smiech) "Dnes je smiešne napínať svaly. Nik si nemôže myslieť, že dominuje a bez neho sa nič neudeje. Akosi nás to zomklo. Chcem veriť, že je to úprimný pocit, ktorý vyplýva aj z určitého pudu sebazáchovy alebo uvedomovania si potreby toho druhého. Sme k sebe ohľaduplnejší - aspoň navonok."

Voči Miklošovi ste však minulý týždeň tvrdo vystúpili v otázke verejných financií, že vám zatajil skutočný stav a vy ste nemohli vyčerpať všetky finančné prostriedky.

" Určite, informáciu o 17,3-miliardovom zlepšení deficitu som privítal s neskrývanou nevôľou. Pamätám na 15. december 2003 a rozhodnutie ministerstva financií, ktoré nám nekompromisne bralo zdroje, určené na rozvojové impulzy. Chcem varovať pred šírením scestného názoru, že minister financií sa má starať, aby sa minulo čo najmenej. To nie je pravda. Je to zodpovedný za to, aby sa s peniazmi narábalo efektívne, v súlade so zákonom o štátnom rozpočte. Musí vedieť manažovať verejné zdroje tak, aby odhadol hranicu toho, kedy výdavky kryjú zákonom povolenú výšku. Musí vedieť, ako sa vyvíja štátny rozpočet a kvalifikovane odhadnúť jeho finálnu podobu. Výdavky rozpočetu predsa nekryjú len spotrebu, ale vytvárajú rozvojové impulzy - a to v žiadnom prípade nie je mrhanie verejnými zdrojmi. Vlani sme takto prišli o viac ako 100 miliónov na rozvojové programy pre cestovný ruch alebo drevospracujúci priemysel. A predpokladám, že podobná situácia sa opakovala aj v iných rezortoch."

Mikloš však vyhlásil, že práve ministerstvo hospodárstva bolo to, čo najmenej míňalo.

" To vyhlásenie bolo veľmi nekorektné. Tam je vyše 700 miliónov na projekt Peugeot - a tie sa predsa míňajú podľa toho, ako pokračuje stavba. Medzi štyrmi očami sme si to vysvetlili a prijali závery, ktoré umožnia už od tohto roku ministerstvám oveľa liberálnejšie nakladať s vlastnými zdrojmi pri prechode z jedného roka do druhého. Považujem za dôležité, že sme sa dohodli."

Ktovie, či sa ešte budete mať možnosť dohadovať - Mikloša sa chcú po prezidentských voľbách opäť pokúsiť odvolať, chcú iniciovať aj odvolávanie Kaníka. Aký výsledok očakávate?

" Je to právo opozície. Osobne si myslím, že na to nebude mať dosť hlasov, že referendum nebude úspešné a že vládna koalícia s určitou obmenou ďalšie dva roky vydrží."

Čo znamená určitá obmena, pripúšťate úspešnosť niektorých odvolávaní?

" Nevylučujem niektoré personálne výmeny, ale ak, tak na základe dohody v koalícii."

Mikuláš Dzurinda sa už raz postavil pri odvolávaní Mikloša opozíciou tak, že ak padne on, odíde celá vláda.

" Ale pokiaľ ste si všimli, teraz to neurobil. Myslím si, že opozícia bude mať veľký problém dohodnúť sa na spôsobe odvolávania. Naozaj by som chcel oceniť postoj HZDS, ktoré si ako jediné z opozičných strán kladie otázku, čo potom. Aká je ďalšia alternatíva v prípade rozpadu tejto vládnej koalície. Kto a ako ju nahradí. Na to sa pán Fico ani komunisti nepýtajú. Im ako hlavná pracovná metóda postačá deštrukcia."

Prečo hovoríte o ústretovosti HZDS? Veď oni teraz iniciovali odvolávanie Mikloša.

" V čase, keď nemali najmenšiu nádej na úspech. V konečnom dôsledku to naozaj vnímam ako ťah pred voľbami."

Možno ani nechcú ísť do vlády, lebo robiť reformy je nepopulárne?

" Iste, ale na druhej strane budú hľadať alternatívu, ako sa dostať k moci skôr ako v septembri 2006. Uvedomujú si, že čas pracuje proti nim. Slovensko je aj vďaka investíciám ako Peugeot či Hyundai/Kia, ktoré umožnia vznik ďalších 15 - 20 nových fabrík, na najlepšej ceste reálne zvyšovať životnú úroveň ľudí na Slovensku. A to sa časom prejaví aj v náladách voličov. V roku 2006 už budú argumenty opozície oveľa slabšie ako dnes."

Čo by ste vy na mieste opozície urobili pre to, aby ste nedali občanom šancu pocítiť pozitívny dôsledok práce tejto koalície?

" Tak otázka nestojí. Koalícia by mala vládnuť 4 roky. Pretože mandát získala na celé volebné obdobie. Myslím, že túto zásadu by som ctil aj ako predstaviteľ opozície."

Po Miklošovi a Kaníkovi môžete prísť na rad v sérii odvolávaní opozíciou vy?

" Neviem."

Po príchode Hyundai už nie?

" To nehovorím. Každý môže urobiť chybu. Ministerské kreslo je veľmi horúce a musíte čeliť nielen pracovnému tlaku, ale aj nástrahám, ktoré na vás teoreticky striehnu pri každom podpise. Preto musíte mať okolo spolupracovníkov, ktorým veríte. Napríklad moji ľudia zachytili tesne po mojom nástupe lajdácke - chcem veriť, že nie zámerné - pripravenie predaja nejakých bytov. Ak by som to podpísal, ťažko by som to vysvetľoval."

Takto sa chcete vyvliecť z otázky, prečo dosadzujete svojich ľudí do rezortu?

(smiech) "Lojálni ľudia sú alfa a omega. Na ministerstve je mimoriadne dôležité mať pri sebe ľudí, ktorí majú čas na preštudovanie materiálov a pritom myslia na vaše dobro. Nie na to, ako vás potopiť."

A keď nejde o odborníkov? Aj takých ste dosadili. V trnavskej teplárenskej je novým predsedom predstavenstva stavebný inžinier - člen okresnej rady ANO v Hlohovci. Novou členkou dozornej rady je absolventka politológie - bývalá rosnička v Markíze.

" Odborníci to možno nie sú podľa toho, čo vyštudovali, ale podľa toho, čo vedia o podnikaní. Veľa závisí aj od toho, čo robíte, aké sú vaše schopnosti, nie to, akú školu ste vyštudovali. Vy novinári každému, kto je nominovaný do nejakej odbornej pozície a je v politickej strane, vylejete spravidla vedro špiny na hlavu len preto, lebo má stranícku visačku. Tým pádom nám vyháňate zo strany kvalitných ľudí. Boja vašej nespravodlivosti, subjektivizmu, schopnosti škandalizovať osobu v momente, keď sa vám to z nejakého dôvodu zdá opodstatnené."

Myslíte, že Vladimír Palko má novinárov z Markízy rád?

" Veď ja som hovoril všeobecne, ale musím zase povedať, že ja som sa nikdy o novinároch nevyjadril tak, ako Vladimír Palko. Ani o SME, a dokonca ani o Domino fóre. Aj keď si možno o nich myslím to isté, čo si myslí o novinároch z Markízy minister Palko. Máme právo si to myslieť, ale je neslušné to hovoriť nahlas."

SME kritizovalo aj vymenovanie Jána Bajánka za šéfa agentúry Sario. Je dobrý manažér?

" Zmysel tej výmeny bol, aby sa niektoré procesy naštartovali, iné urýchlili, a to sa podarilo. Teraz je už čas nájsť pre ľudí, ktorí so mnou prišli, takú pozíciu, v ktorej sa cítia najlepšie. V prípade Jána Bajánka to je post prezentátora slovenského ekonomického, podnikateľského prostredia a poradcu pre zahraničné podnikateľské prostredie. O Slovensko je teraz veľký záujem a on ho vie na všetkých medzinárodných fórach skvele zastupovať."

Vy ste jazykovo zdatný? Hovorili ste s Kórejčanmi bez tlmočníka, po anglicky?

" Áno."

Čo zavážilo v získaní záujmu Hyundai uvažovať o príchode na Slovensko?

" Týždeň po tom, ako som nastúpil do funkcie, sme sa dozvedeli, že sa situácia vyvíja zle, že informácie, ktoré dovtedy prichádzali z ministerstva, neboli dobre interpretované, že český lobing dôrazne zapracoval a Slovensko je krôčik od vyradenia. Ja som v roku 2002 ako podpredseda Národnej rady náhodou hostil predsedu kórejského parlamentu počas jeho návštevy v Bratislave. Bol na obede s manželkou, ja tiež, ako mladí ľudia sme sa mu zrejme celkom pozdávali. Vtedy sľúbil, že ak budeme čokoľvek potrebovať, aby sme sa ozvali, že pomôže. Tak som sa ozval."

Ako pomohol?

" S obchodným radcom pánom Drienkom mi v priebehu desiatich dní vybavili prijatia na najvyššej úrovni. Rokovali sme s pánom Kimom, vicechairmenom a druhý mužom v hierarchii spoločnosti Hyundai. Po dvojhodinovej prezentácii povedal tú najdôležitejšiu vetu - Dobre, prídem sa osobne na vás pozrieť. A keď tu boli prvýkrát, aj na stretnutí s premiérom potvrdili, že pôvodne o nás neuvažovali a ešte pred mojou návštevou nás chceli z hry vyradiť."

Upevnila sa vďaka tomu vaša pozícia v koalícii?

" Myslím, že sa neoslabila. Cennejšie je však pre mňa to, že príchod Hyundai mi dal odpoveď na otázku, aký zmysel malo vstúpiť do politiky."

Kedy sa upravili vaše vzťahy s Nemcsicsom?

" Postupne."

Nezlepšili sa tie vzťahy náhodou vtedy, keď vzniklo Slobodné fórum a začalo sa kupčiť s hlasmi poslancov?

(smiech) "Ale Roba sme naozaj nekúpili."

Možno preto, že keď Kukan žiadal Schustera vymenovať Nemcsicsa za veľvyslanca Českej republiky, prezident odmietol.

" Bol to pre mňa šok, to vám poviem. Pán prezident sa vyjadril jasne: V žiadnom prípade, lebo to by pomohlo Ruskovi."

Vy ste pomohli voľakedy Schusterovi, nie?

" Nuž, rýchlo zabúda."

Keďže predpokladáte, že predčasné voľby nebudú, môže zostať na vašom rozhodnutí, dokedy zostanete v politike. Máte určenú hranicu?

" Do penzie tam nezostanem."

Zmluva s Vizvárym vám umožňuje získať podiel v Markíze späť?

" Čudovali by ste sa, my nemáme žiadnu zmluvu. Len tú, že on kúpil a ja som predal."

Dohodli ste sa o možnosti návratu do Markízy?

" Som presvedčený, že keby som sa po odchode z politiky chcel vrátiť do Markízy - ak by fungovala ďalej - tak by to nebol problém ani pre zahraničných partnerov, CME."

V Markíze ste veľmi často. Rozhodujete tam o niečom? Alebo odporúčate svojim bývalým spolupracovníkom, čo majú robiť, čo môžu?

" Ak niečo poradím a oni to urobia, je to rozhodnutie? Môj určitý vplyv v televízii zostal, ale je daný historicky, prirodzene, a nie žiadnym pracovnoprávnym vzťahom. Nie som spoločník, nie som konateľ a nemám žiadne nástroje na presadzovanie svojich názorov. Úprimne povedané, ani ich nechcem a nepotrebujem."

Nie sú príspevky niektorých redaktorov spravodajstva spracované v snahe zapáčiť sa vám?

" Nemám čas všetko sledovať, tento pocit som zatiaľ nezískal."

Šéfovali ste Markíze, šéfujete ANO, ministerstvu hospodárstva. Doma vraj šéfuje manželka?

" Jednoznačne. A nielen ona. Doma už šéfujú obe moje dievčatá. Syn je, žiaľ, ešte malý, v rodinnom parlamente nehlasuje. A tak často s nimi prehrávame. Ani neviete, s akou radosťou."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 895
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 670
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 279
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 602
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 041
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 023
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 393
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 222
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 082
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 966
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Celoplošný skríning pokračoval nedeľným testovaním aj v odberovom mieste zriadenom v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne.

Na Slovensku prebieha plošný skríning.

14 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere!

Zuzana Kepplová.

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

2 h
Dánsky režisér Thomas Vinterberg.

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

22. jan

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

7 h

Neprehliadnite tiež

Predseda Európskej rady Charles Michel.

EÚ si môže zabezpečenie dodržiavania zmlúv vynútiť aj "právnymi prostriedkami".

55m
Sergej Kosenko má na instagramovom účte viac ako 4,9 milióna sledovateľov.

Sergej Kosenko porušil 11 opatrení zavedených v rámci boja proti šíreniu koronavírusu.

2 h
Kaja Kallasová.

Očakáva sa, že prezidentka vymenuje Kallasovú za premiérku v najbližších dňoch.

3 h
Zničené odberné miesto.

V obci Urk na severozápade Holandska došlo v noci na nedeľu k násilnostiam.

4 h