Brusel 26. marca (TASR) Európska únia dnes opätovne potvrdila ambiciózne ciele lisabonskej agendy, pomocou ktorej sa chce do roku 2010 stať najvýkonnejšou svetovou ekonomikou, prvýkrát však na najvyššej úrovni priznala, že ich splnenie bude ťažké.
"Tempo reforiem treba výrazne zvýšiť, ak chceme do roku 2010 splniť tieto ciele," uviedli lídri 25 krajín rozšírenej únie v záveroch jarného summitu, ktorý sa skončil v Bruseli.
Podľa slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu sú kľúčovým nástrojom, ako napredovať v ekonomike, reformy.
"Som hlboko presvedčený, že cesta k rýchlejšiemu napredovaniu Európy, k dobiehaniu vyspelejších častí sveta, vedie práve cez zásadné a hĺbkové reformy, aj keď bolestivé, ale prinášajúce výsledky," povedal premiér novinárom na záverečnej tlačovej konferencii. Vyjadril presvedčenie, že "to, čo platí na Slovensku, čo vedie k stále vyššiemu zdravému hospodárskemu rastu, má obecnejšiu platnosť".
Podobné posolstvo tlmočil aj kolegom z ostatných krajín a ako informoval, dostal na základe záujmu írskeho predsedníctva možnosť vystúpiť ako prvý z premiérov nových členských krajín.
Podľa ministra financií Ivana Mikloša slovenské reformy vytvárajú tlak aj na súčasné členské krajiny únie. Súhlasí so závermi summitu, že "rozšírenie EÚ bude stimulom pre európsku ekonomiku" a "lisabonský proces získa zo skúseností nových členov".
Mikloš tiež podporil myšlienku, aby budúcoročná jarná správa luxemburského predsedníctva EÚ okrem hodnotenia pokroku a nedostatkov v plnení lisabonského programu definovala aj príčiny a nástroje na ich odstraňovanie.
Lisabonská stratégia obsahuje množstvo ambicióznych cieľov, napríklad vytvoriť 20 miliónov nových pracovných miest, dosiahnuť 70-percentnú zamestnanosť, zvýšiť mieru zamestnanosti starších ľudí a žien, zvýšiť produktivitu práce, investície do ľudského kapitálu a vzdelávania, budovať ekonomiku založenú na vedomostiach a informačných technológiách.
Podľa nedávnej správy Európskej komisie existujú medzi členskými štátmi v plnení cieľov pomerne veľké rozdiely. Lepšie sú na tom Dánsko, Luxembursko, Holandsko, Rakúsko či Švédsko, horšie výsledky hlásia Grécko, Španielsko, Taliansko a Portugalsko. Všetky štáty však musia pridať.