lin Powell.
"Môj prvý dojem je, že tam pre nás nie je veľa vecí, do ktorých by sme sa mohli pustiť. Je to skutočne odlišný systém," povedal Powell a dodal, že ruský návrh sa zameriava na obranu relatívne malých oblastí. NMD by na druhej strane chránil územie celých Spojených štátov.
Šéf americkej diplomacie bude práve v Káhire prvýkrát rokovať so svojím ruským rezortným kolegom Igorom Ivanovom.
Rusko predstavilo detaily svojho návrhu na systém protiraketovej obrany generálnemu tajomníkovi NATO Georgeovi Robertsonovi počas jeho nedávnej návštevy v Moskve. USA privítali fakt, že Rusko navrhuje vlastnú iniciatívu, pretože podľa amerických predstaviteľov to znamená, že Moskva si uvedomuje hrozbu, ktorú predstavujú niektoré krajiny vyvíjajúce rakety dlhého doletu.
"Zistil som, že ak sa diskutuje otvorene a objektívne, možno dosiahnuť pokrok za predpokladu, že sa nevyhýbame sporným otázkam a nezabúdame, že existuje mnoho oblastí záujmu, ku ktorým máme rovnaký postoj," povedal šéf americkej diplomacie.
Powell poznamenal, že počas stretnutia s Ivanovom sa pokúsi vysvetliť, prečo americká strana trvá na budovaní protiraketového štítu aj napriek námietkam Ruska, Číny a niektorých európskych krajín.
Kritici namietajú, že vybudovanie NMD povedie k novým pretekom v zbrojení. Moskva a Peking sú presvedčené, že zníži hrozbu, ktorú v súčasnosti predstavujú ich jadrové arzenály. USA však tvrdia, že NMD je zameraný na odvrátenie raketových útokov tzv. nevypočítateľných štátov ako Irak či Severná Kórea, pričom by tento systém nebol schopný odvrátiť masívny útok takej jadrovej veľmoci ako je Rusko.
Schôdzka Powell - Ivanov, ktorá sa uskutoční v rámci Powellovej trojdňovej cesty po krajinách Blízkeho východu, bude pravdepodobne iba zoznamovacím stretnutím a neočakáva sa na nej žiaden výrazný prelom v dôležitých politických otázkach.
Ministri zahraničných vecí USA a Ruska by sa mali zaoberať programom budúcich rokovaní o otázkach kontroly zbraní, raketových technológií, Iraku, Iránu, Blízkeho východu či ruského dlhu.
Autor: ATSR