Kyjev 12. októbra (TASR) - Ministerstvo obrany Ukrajiny dnes nakoniec priznalo, že príčinou katastrofy ruského civilného lietadla TU-154 na linke z Tel-Avivu do Novosibirska mohla byť protiletecká raketa S-200, vystrelená pri cvičeniach vojsk protivzdušnej obrany Ukrajiny na Kryme.
Príčinou katastrofy mohlo byť podľa tlačového tajomníka ministerstva obrany Konstjantyna Chyvrenka iba neúmyselné zasiahnutie lietadla. Definitívne závery však budú urobené až po skončení komplexného prieskumu na Ukrajine a v Rusku. Možnosť raketovej verzie dal podľa neho osobitne starostlivo preskúmať minister obrany Oleksandr Kuzmuk ešte počas pobytu na mieste cvičení po tom, keď došlo k tragédii.
Generálna prokuratúra Ukrajiny posúdi otázku o začatí trestného stíhania v súvislosti s týmto prípadom po prijatí oficiálnych záverov vyšetrovacej komisie, uviedol dnes zástupca generálneho prokurátora a veliteľ Správy vojenských prokuratúr Oleksandr Atamanjuk. "Keď budú poskytnuté príslušné závery komisie, rozhodneme podľa platného zákonodarstva," dodal.
Prezident Leonid Kučma rozhodol o zriadení medzirezortnej komisie na preskúmanie okolností katastrofy lietadla vrátane raketovej verzie. Prezident má teraz už dostatočné dôvody prijať demisiu ministra obrany Kuzmuka a na jeho miesto vymenovať civilnú osobu, ktorá privedie rezort do potrebného poriadku, vyhlásil dnes prezident Ukrajinského centra ekonomických a politických štúdií Oleksandra Razumkova Anatolij Hrycenko. Kuzmuk už skôr napísal vyhlásenie o odstúpení, no hlava štátu ho neakceptovala. Podľa spomínaného experta musí byť odvolaný aj veliteľ vojsk protivzdušnej obrany krajiny Volodymyr Tkačev.
Hrycenko pripomenul všeobecne známu nízku bojaschopnosť ukrajinskej armády. Súvisí to s tým, že po ruskej armáde je druhá najpočetnejšia v Európe, no financuje sa iba na úrovni potreby jednej bojovej divízie NATO. Politické rozhodnutie o kardinálnom znížení stavu armády a paralelnom hľadaní dodatočných finančných zdrojov musia podľa neho spraviť prezident a parlament.
Oneskorené priznanie Ukrajiny svojej viny za tragédiu lietadla opäť podlomilo dôveru občanov nielen k vojakom, ale aj k štátnemu vedeniu, uviedol Hrycenko. Ich postoj po katastrofe ukázal, že štátna moc sa neúctivo správa nielen k svetovému spoločenstvu, no i k svojim občanom. Ak by bolo zostrelené ukrajinské lietadlo, verejnosť by sa podľa neho pravdu nikdy nedozvedela. Ukrajinské vedenie podľa neho zaujalo postoj ako vedenie bývalého ZSSR po černobyľskej havárii.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh