EÚ: Požiada kandidátske krajiny, aby zlepšili kontrolu hraníc
RIGA 12. októbra (SITA/Reuters) - Septembrové teroristické útoky na Spojené štáty a boj proti terorizmu by mohli prinúť Európsku úniu (EÚ), aby trvala na tom, že kandidátske štáty zlepšia bezpečnosť a ochranu hraníc, povedal v piatok komisár EÚ pre rozšir
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ovanie Günter Verheugen. Podľa neho útoky na Spojené štáty postavili európsku pätnástku pred výzvu, aby posilnila svoju schopnosť čeliť hrozbe terorizmu.
EÚ reagovala zlepšenou spoluprácou v oblasti spravodlivosti a vnútra, skonštatoval Verheugen na tlačovej konferencii v lotyšskej Rige. Budúci týždeň sa v Belgicku stretnú hlavy členských štátov EÚ na neformálnom summite, ktorého výsledkom by mali byť ďalšie odporúčania. "Netvrdím, že tieto odporúčania ovplyvnia prípravy na rozširovanie v oblasti spravodlivosti, vnútornej bezpečnosti či ochrany hraníc," povedal Verheugen. "Už som vysvetlil, že ak bude potrebné zlepšiť našu kapacitu boja proti terorizmu, posunieme predvstupovú stratégiu, takže kandidátske krajiny budú schopné splniť tieto priority ešte pred ich vstupom," uviedol európsky komisár.
Podľa Verheugena bude EÚ musieť byť pripravená preukázať na predvstupových rokovaniach flexibilitu aj sociálnych otázkach. Prístupový proces vstupuje teraz do fázy rokovaní s najpripravenejšími kandidátmi, ktorý by svoje predvstupové negociácie mali ukončiť v budúcom roku, takže do EÚ by mohli vstúpiť okolo roku 2004. O vstupe do Únie v súčasnosti rokuje dvanásť krajín z východnej Európy a Stredomoria. Požiadavky Únie na ekonomické reformy kombinované s hospodárskymi ťažkosťami v týchto krajinách spôsobujú, že záujem ľudí z východnej Európy o členstvo v niektorých kandidátskych krajinách klesol. "Vyplýva to z našich prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých najväčší podiel euroskeptikov je v krajinách, ktoré sú v uskutočňovaní reforiem najúspešnejšie," skonštatoval na tlačovej konferencii lotyšský premiér Andris Berzins.
Populistické protiúniové politické strany dosiahli v posledných parlamentných voľbách v Poľsku veľkú úspešnosť. Estónsko, ktoré je tiež jednou z popredných kandidátskych krajín na vstup, má pretrvávajúce problémy s udržaním viac ako 50-percentnej podpory verejnej mienky členstvu v Únii.
Günter Verheugen, ktorý sa v Lotyšsku zúčastnil na konferencii o sociálnych dimenziách rozširovania EÚ, vyhlásil, že európska pätnástka by nemala obetovať svoje vstupné kritériá, ale v niektorých oblastiach by mala prejaviť pružnosť a ponúknuť krajinám prechodné obdobia. "Prístupové rozhovory musíme ukončiť tak, aby každá z kandidátskych krajín mohla uniesť svoje bremeno, nebola preťažená a mala dostatočný priestor na vyriešenie sociálnych problémov, ktoré budú určitý čas pretrvávať," povedal na záver Verheugen.