Brusel 25. marca (TASR) Lídri 25 krajín rozšírenej Európskej únie sa dnes večer zídu v Bruseli na summite, ktorý má oživiť rokovania o európskej ústave a prijať balík opatrení proti terorizmu.
Slovenskú delegáciu vedie premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý sa ešte pred vrcholnou schôdzkou únie zúčastní na stretnutí predsedov vlád Vyšehradskej štvorky a Beneluxu.
Šéfovia štátov a vlád európskej dvadsaťpäťky prijmú dnes večer nový plán boja proti terorizmu, ktorým únia reaguje na nedávne ničivé útoky v Madride.
Plán okrem iného obsahuje vytvorenie postu európskeho koordinátora proti terorizmu, vyhlásenie klauzuly solidarity medzi členskými štátmi a posilnenie spolupráce a výmeny informácií medzi spravodajskými službami.
Na pracovnej večeri budú lídri rokovať o európskej ústave. Írske predsedníctvo v dokumente, ktorý pripravilo pre summit, usúdilo, že existuje silný predpoklad rýchlej dohody o ústave. Očakáva sa, že všetci potvrdia politickú vôľu dosiahnuť dohodu do konca júna.
V piatok bude na programe summitu tzv. lisabonská agenda, pomocou ktorej sa chce únia stať do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou. V plnení jej cieľov však členské štáty výrazne zaostávajú.
Summit EÚ sa po madridských útokoch koná v bruselskej budove Rady EÚ za sprísnených bezpečnostných opatrení.