Mikuláš Dzurinda v družnom rozhovore s predsedom mimovládnej organizácie výboru USA pre NATO Bruce Jacksonom (vľavo). Vzadu poradca Page Reewe.
Ani nedávny teroristický útok v Madride neodradil desiatky zahraničných politikov a novinárov od minulotýždňovej akcie na Slovensku. Stretli sa tu predsedovia vlád vilniuskej a visegrádskej skupiny, ako hosť prišiel aj nový šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer. Hostiteľ Mikuláš Dzurinda si mohol na piatkovej recepcii spokojne odložiť kravatu a vziať do rúk pivo so slovami - vydarená akcia.
Ešte pred jej začatím sa pritom konali nielen niekoľkomesačné prípravy, ale aj niekoľkotýždňové bezpečnostné opatrenia. Riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov Ján Packa SME priznal, že dôraz sa kládol najmä na pyrotechnické opatrenia. Kúpili nový prístroj za dva milióny, ktorý zistí výbušninu na 50 metrov a na diaľku odhalí obsah tašky bez toho, aby ju museli policajti otvoriť. Pritom je spratný v dvoch kufríkoch ako prenosný röntgen.
Detailne sa röntgenovali aj novinári, zaznamenajúci atmosféru stretnutia. Bolo tam počuť okrem slovenčiny češtinu, rumunčinu, srbčinu - no oficiálnym jazykom bola angličtina. Takéto jazykové znalosti preukázal aj náš premiér, spolu s deklaráciou pomoci krajinám Kaukazu a Balkánu na vstup do EÚ. S ďalším zo slovenských hostiteľov, ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom, sa spokojne po slovensky porozprával až po dvojdňových pracovných stretnutiach - na recepcii.
Formálne podávanie rúk sa tam zmenilo na priateľské objatia, minerálku v rukách politikov vystriedalo červené víno, štátnické prejavy neformálna rétorika. Uvoľnený Dzurinda sa fotografoval aj s hosteskami, Kukan stále vtipkoval. Na počúvanie hrala aj "live" muzika - džezová kapela City. Ak sa niektorí zo zahraničných hostí chceli poslednýkrát poprechádzať po Bratislave, odviezli ich tam mikrobusy, pristavené výlučne pre politické osobnosti.
Aj počasie totiž stretnutiu prialo - na Slovensko prišla jar. (jm)
Výsledky eurobarometra v SR
* Vstup do EÚ považuje za dobrú vec pre krajinu 58 percent Slovákov. Za zlé považuje členstvo v únii len 8 percent občanov.
* Osobný prínos od členstva v únii očakáva 45 percent opýtaných Slovákov, zatiaľ čo 38 percent si myslí opak.
* Prínos členstva v únii pre krajinu ako celok očakáva 65 percent občanov Slovenska, 20 percent je opačného názoru.
* Viac ako polovica ľudí na Slovensku (51 percent) má z únie pozitívny dojem, 32 percent ju vníma neutrálne a len14 percent negatívne.